Ünü Kendini Aşan Paris Kafeleri

Ünü Kendini Aşan Paris Kafeleri

Bir Parisli için hayatta hiçbir şey gün içinde bir kafede oturup cafe au lait içmekten daha değerli olamaz. Kapalı ve loş ışıkla aydınlatılmış bir kafede ya da güneşli bir terasta oturup bir şeyler içerken insanları izlemek, köklü bir Paris kültürü. Tabi ki bu kafeler, sıradan kafeler olmamalı.

Tarih boyunca birçok yazar, sanatçı ve siyasetçi tarafından ziyaret edilmiş olması, köklü bir geçmişe ve Paris’in büyüleyici manzaralarından birine sahip olması oldukça önemli Parisliler için.

Bu anlamda birer klasik haline gelmiş ünlü Paris kafelerini sizler için araştırdık;

Cafe de la Paix

1975 yılında Fransa hükümetinin tarihi bir miras olarak deklare ettiği Cafe de la Paix, iç mimarisinde kullanılmış freskler nedeniyle, kahvenizi bir müzede yudumluyor hissine kapılmanızı sağlıyor. Köklü geçmişi ve muhteşem aydınlatmasıyla her gün yüzlerce Parisliye tarihsel bir terapi fırsatı sunan kafe, merkezi noktalara yakınlığı nedeniyle de olduça sık tercih ediliyor. Kafeyi bu denli çekici kılan başka bir ayrıntı ise, Maupassant ve Emile Zola’nın zamanında çalışmak için burayı seçmiş olması.

Adres: 12 Boulevard des Capucines, 9th arrondissement

Cafe_de_la_Paix


Le select

Le select, ünlü müşterilerin muhteşem bir terasta güneşin tadını doyasıya çıkarmak için tercih ettikleri marka kafelerden bir diğeri. Müdavimleri arasında Henry Miller, Hemingway ve Picasso bulunuyor. Mozaik bir zemine sahip olan kafenin hasır sandalyeleri değişen trendlere rağmen Paris kafe kültürünün bir parçası olarak varlığını koruyor. Kafenin çok tercih edilmesinin bir başka nedeni ise, içinde sigara içilebiliyor olması. Duman filtreleme sistemi kullanıldığı için dileyen herkes sigarasını rahatlıkla içebiliyor. İşin güzel yanıysa sigara kullanmayanların filtreleme sistemi sayesinde bu durumdan rahatsız olmamaları.

Adres: 99 Boulevard du Montparnasse, 6th arrondissement

LeSelect


Les Deux Magots

Diğerleri gibi köklü bir geçmişe sahip olan Les Deux Magots’un en önemli özelliği, açıldığı günden beri turistler ve elitler olmak üzere üst segment müşteri profiline hitap ediyor olması. Güneşli terasında kahve içerken gazetesini okuyan insanların çoğunlukta olmasının temel nedeni bu aristokrat tutum. Hemingway, Picasso, Albert Camus ve Jean Paul Sartre’nin bu kafede ne kadar sık zaman geçirdiklerini kafedeki fotoğraflardan anlamak mümkün. Ayrıca Camus’un bazı eserlerinde Les Deux Magots ismine sık sık rastlandığı söyleniyor.

Adres: 6 place St Germain des Pres, 6th arrondissement

Les_Deux_Magots


Cafe de Flore

Eğer Paris’te romantik bir kafede zaman geçirmek istiyorsanız, aklınıza ilk olarak Cafe de Flore gelmeli. Romantizm derken yanlış anlaşılmasın; mum ışıklarıyla kahve içmekten filan bahsetmiyoruz. Lord Byron şiirleriyle hayatı anlamaya çalışan, Jack London hikayelerinin peşinden koşan romantikler takılıyor bu kafeye. Önceleri sadece sanatçıların takıldığı bir kafeyken şimdilerde öğrencileri de görmek mümkün. Tartışmasız olan şey ise, Flore’nin diğer Paris kafeleri tarafından kıskanılan bir müşteri profine sahip olması.

Adres: 172 Boulevard Saint-Germain, 6th arrondissement

café-de-flore


Fouquet’s

Paris için tarihsel bir miras niteliği taşıyan Fouquet’s’den sadece oturup kahve içilen bir mekan gibi bahsetmek yanlış olur. Burası siyasetçisinden sanatçısına, iş adamından bilim adamına kadar birçok zenginin başarı kutlamak ve eğlenmek için tercih ettiği bir kafe-bar. Sezar Film Ödülleri yarışmasının kutlama partileri bunlardan sadece biri. Fouquet’s’in tarihindeki en büyük etkinliği ise Fransız Nicolas Sarkozy 2007 seçimleri sonrası yaptığı zafer kutlaması. Tabi ki, kafe geceleri bu şekilde hizmet veriyor. Gündüz saatlerinde ise benzer profildeki müşterilerine müthiş bir kahve eşliğinde Paris hayatını izleme fırsatı sunuyor.

Adres: 99 Avenue des Champs-Elysées,  8th arrondissement

Fouquet's

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account