ÜSKÜP HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ÜSKÜP HAKKINDA GENEL BİLGİLER

M.Ö. 4000’den beri yerleşim bölgesi olan Üsküp’te sırasıyla Romalılar, Bizanslılar, Sırp İmparatorluğu egemenliği yaşanmış ve 1392 yılında ise Osmanlı Devleti egemenliğine geçmiştir. 500 seneyi aşkın Osmanlı yönetiminde kalan kent, I. Dünya Savaşı’ndan sonra yeni kurulan Yugoslavya Krallığı’nın bir parçası olmuştur. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ise Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ne bağlı olarak Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. 1991 yılında ise Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan ederek Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

Uygarlık üstüne uygarlık gören bu toprakların tarihinin Milattan Öncelere dayanması tesadüf değildir. Ortasından geçen Vardar Nehri ile yeşilliklerin içindeki verimli toprakları buranın değerini daha da artırmakta ve yaşanılacak bir diyar olduğunu tescil etmektedir.

500 seneyi aşkın Osmanlı Egemenliği yaşayan Üsküp, Bursa’ya çok benzemektedir. Osmanlı Dönemi’nin izleri Eski Çarşı’da korunurken kullanılan Türkçe kelimeler de kendinizi vatanınızda gibi hissetmenize neden olmaktadır.

1963 depreminde birçok bina yıkılınca, şehir yeniden inşa edilmiştir. “Eski” ve “yeni” ayrımı Vardar Nehri’nin iki ayrı kıyısında oldukça iyi fark edilmektedir. Yeni şehir, Vardar Nehri’nin diğer ucunda kalmaktadır.

Şehirde Müslüman Türkler, Müslüman Arnavutlar ve Ortodoks Makedonlar yaşamaktadır.

Bilinmesi Gerekenler

Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Makedonca konuşulurken, tabelalarda Makedonca, Arnavutça ve Türkçe yazılar bulunmaktadır. Para birimi Makedon Dinarı’dır. 1 Euro 61 Dinara tekabül etmektedir. Döviz bürolarında rahatlıkla para bozdurulabilir.

Üsküp’te 1 Ocak, 7 Ocak, 13 Nisan, 1 Mayıs, 24 Mayıs, 17 Temmuz, 2 Ağustos, 8 Eylül, 11 Ekim, 23 Ekim, 8 Aralık resmi tatil günleridir.

İklim ve Gezi İçin En İyi Zaman

Üsküp’te yaz mevsimi sıcak ve nemli, kış mevsimi de soğuk ve nemlidir. Üsküp’e her mevsim yakışır ve her mevsimde gezilince başka tat alınır ama Üsküp’te bahar başkadır!

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account