Üsküp’te Ayaklarımın Komutanı Kalbim İle Yolculuk

Üsküp’te Ayaklarımın Komutanı Kalbim İle Yolculuk

Yeni bir yeri keşfederken kalbinizin sesini dinlemez misiniz? Canımızın içi ayaklarımız da kalbimizin sesini dinler ve tabanları ağrısa da komutanı olan kalbini dinlemeye devam eder. Yeni yerler keşfetme, macera, heyecan ile ayaklar çalışır da çalışır ve bizi aslında Susanna Tamaro’nun kitabının başlığındaki gibi “Yüreğimizin Götürdüğü Yere” götürür.

Üsküp’e gelince öncelikle şehri kuşbakışı görmenizi sağlayan Kale’ye çıkın. Yürüyüş maceranıza tepeden bakarak bir gülümseyin. Kaleden aşağı doğru inmeye başlayın. Sağ tarafınızda yemyeşil çimenlikleri göreceksiniz. Yolun bitiminde karşınıza Mustafa Paşa Camii çıkacak.

Yürümeye devam edip “International Balkan University”i solunuza alarak hafiften burnunuza gelen köfte kokusunu takip edin. Kalbiniz, midenizle haberleşmiş ve ayaklarınıza talimat vermiş olabilir!

Fakat yemekten önce o kadar çok görülecek yer vardır ki… Karşınıza Mustafa Paşa Camii’ne çok yakın olan Aziz Saviour Kilisesi çıkar. Tek katlı bu mütevazi kilisenin içine girip, alt kata inebilirsiniz. Unutmayın, içeride fotoğraf çektirmek yasak ama gözleriniz özgürce tüm mekanı beyninize işleyebilir.

Kiliseden çıkınca sokakta bistro masalar ve sandalyelerin olduğu cafeleri göreceksiniz. Dilerseniz soğuk bir içecek sipariş edip yudumlayarak şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Cafeden aşağıya doğru ilerlediğinizde merdivenleri göreceksiniz. Merdivenler sağlı – sollu cafelerle dolu. Burası “keyif sokağı” gibi bir yer. Sol tarafınızda kuruyemişçiyi görünce selam verin. Buranın ünlü tuzlu fıstığını “kikiriki” diyerek sipariş edebilirsiniz. Unutmayın, Makedonya’da yemişe “kikiriki” diyorlar.

Dümdüz ilerlediğinizde Eski Pazar’a çıkarsınız. Köfte kokuları yoğunlaşmıştır. Mideniz “Hadi Makedon mutfağını tadalım!” diye ısrar ettiğinde Eski Pazar’ı geçip karşılıklı ızgaraların yapıldığı dükkanların sokağında bulursunuz kendinizi.

Ağaçların altındaki bir masaya oturursunuz. Siparişiniz belli! “Kebap” dedikleri köfte ve güveçte kuru fasulye… Yanına bir de ev yapımı taze limonata! Afiyet olsun!

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account