UZAK DOĞU’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 TAPINAK

UZAK DOĞU’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 TAPINAK

Gezi ve tatil deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyan Uzak Doğu gezileri, seyahat severleri adeta içsel bir yolculuğa çıkarıyor. Gezi rotlarının bu en cazip ülkeleri, mistik atmosferi, popüler şehirleri, sıra dışı yemek seramonileri ve elbette Çin ve Japon tapınaklarının gizemiyle yıl boyu milyonlarca gezgine ev sahipliği yapıyor. Uzak Doğu’da gezilecek yerler, Çin’den Vietnam’a, Kamboçya’dan Nepal’e uzanan çok geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Böylece bu geniş yüzölçümü, keşfedilmeye değer muhteşem bir kültürel çeşitliliğin renklerini yansıtıyor. Uzak Doğu ülkelerinde aynı zamanda İslam, Budizm, Hıristiyanlık dinleri ve etnik grupların kadim inançları bir arada yaşanıyor. Ve yolu Uzak Doğu’ya düşen her gezgin, bu inançların gizemli mabetlerini, Japon ve Çin tapınaklarını mutlaka görmesi gerektiğini biliyor. Ya siz? Sıra dışı kültürlerin, inançların ve geleneklerin izini bu görkemli tapınaklarda sürmeye hazır mısınız? İşte bir Uzak Doğu seyahati için vazgeçilmez duraklar olan, dünyaca ünlü 5 tapınak…

1- Dünyanın En Büyük Tapınak Mirası: Angkor Wat

Kamboçya’nın Siem Teap şehrinde, kuzey ormanlarının arasında tüm ihtişamıyla yükselen Angkor Wat, 1992 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Tıpkı Japon ve Çin tapınakları gibi Kamboça tapınak tarihi de ilgi çekici hikayelerle süslü. 630 yıl boyunca hüküm süren Khmer İmparatorluğu döneminde inşa edilen tapınakta, tanrı-kral ve yakın ailesi, rahipler, duvar süslemelerine de konu olmuş dansçılar ile harem üyelerinin yaşadığı biliniyor. Dünyanın en büyük tapınaklarından Angkor Wat ile elliden fazla tapınak Kamboçya’da bugün hala kullanıma açık. Angkor Wat ziyaretinizde, tapınakta görev yapan rahipleri ya da dua eden Khmerler’i görebilir, diğer Japon ve Çin tapınakları kadar ünlü bu yapının koridorlarında dingin bir günü selamlayabilirsiniz.

2- Zümrüt Buda’nın Koruyuculuğunda: Wat Phra Kaew Tapınağı

Tayland, Uzak Doğu tatil yerleri arasında tapınaklarıyla ve Thai masajının doğduğu sokaklarıyla Uzak Doğu seyahatinin en ilgi çekici duraklarından biri. Ülkenin başkenti Bangkok tapınak kültürünün de saygın başkenti konumunda. Tıpkı Çin ve Japon tapınakları gibi Tayland tapınakları da Buda heykellerinin farklı formlarda kullanımına sahip. Dış görünümü diğer Budist tapınaklarından pek de farklı olmayan Wat Phra ise tapınağın kalbine yerleştirilen, tek parça zümrüt bloğuna oyulmuş Buda heykeliyle ziyaretçilerini şaşırtıyor. 66 cm. yüksekliğindeki, meditasyon yaparken tasvir edilen Buda heykeli 13. yüzyıldan beri tapınağı ve Budist halkı koruyor.

3- Dünya İle Cennetin Geometrisi: Cennet Tapınağı

Çin tapınaklarının en büyüğü olan Cennet Tapınağı, tam 500 yıldır başkent Pekin’de ziyaretçilerini ağırlıyor. Ming Hanedanlığı döneminde inşa edilen bu ünlü kompleks, diğer Çin tapınakları arasından hem hikayesiyle hem genişliğiyle sıyrılıyor. Kare formlu bir Dünya ile dairesel yapıdaki cennet inancının tasvir edildiği tapınağın zemini kare, üzeri ise yuvarlak yapıda inşa edilmiş. Tüm Çin tapınaklarında olduğu gibi Cennet Tapınağı da geleneksel Çin mimarisinin mavi ve kırmızı hakimiyetindeki süslemeleriyle görenleri adeta hipnotize ediyor.

4- Yatan Buda Tapınağı’nda Meditasyon: Wat Pho

Bangkok’un en çok ilgi gören tapınaklarından biri olan Wat Pho yani Yatan Buda Tapınağı, aynı zamanda bilim, meditasyon, tıp ve eğitim merkezi. Tayland’ın ilk üniversitesi olarak bilinen tapınakta 16. yüzyılın başlarından bu yana meditasyon ve geleneksel masaj eğitimi veriliyor. Tapınağın en güçlü sembolü ise altın varak kaplamaları, tam 46 metre boyu ve 15 metre yüksekliğiyle dev Buda heykeli. Yatan Buda’nın nirvanaya ulaşmasını sembolize eden heykel, ayak tabanlarına işlenmiş olumlu mesajlarla ziyaretçilerine yepyeni gizemlerin kapılarını aralıyor.

5- Japon Tapınaklarının ve Japonya’nın Kalbi: Ise Jingu

Japon tapınakları genellikle Şinto inancının yaşandığı mabetlerdir. “Japonya’nın kalbi” anlamına gelen Ise Jingu’da da her yıl, Şinto inancına mensup yerel halk ve binlerce turistin katıldığı ritüellerde huzur ve refah dilekleri yankılanıyor. Japon tapınakları kimi zaman su üzerinde yüzüyor hissi veren görünümleriyle, kimi zaman da dileklerin gerçekliğine giden ilginç ritüelleriyle merak uyandırıyor. 20 yılda bir yenilenen Japon tapınakları ise mimarinin en merak uyandırıcı gezilerini vadediyor. Ise Jingu diğer Japon tapınakları gibi büyüklüğüyle dikkat çekerken, ziyarete açık tapınaklar arasında turistlerin en çok ilgi gösterdiği tapınak unvanını koruyor. Japon tapınakları ile Çin tapınakları, Uzak Doğu kültürü ve inanışlarıyla tanışmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Dünyanın dört bir yanında, tıpkı Mayalar’ın mirası olan, Meksika’daki Uxmal Tapınağı gibi gizemli birçok inanç sembolü yapı olsa da Uzak Doğu, mistisizmin anavatanında olduğunuza dair gerçek, farklı, huzur veren bir his yaratıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account