UZAK DOĞU’NUN YILDIZI SİNGAPUR…

UZAK DOĞU’NUN YILDIZI SİNGAPUR…

Singapur, dünyanın en çok ziyaret edilen coğrafyası olan Uzak Doğu’nun simgesi durumunda. Bölgenin dünyaya açılan kapısı olarak tanınan Singapur, rüya gibi bir tatilin tüm ayrıntılarıyla yaşanabileceği olağanüstü ülkelerden biri. Modern ile geleneksel yaşamı bir arada bulabileceğiniz ülke, yaşam standartları ve sunduğu ürünlerle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Sizleri, zenginliğe, gelişmişliğe ve modernizme geleneksel hayatın eşlik ettği Singapur ile tanıştırmak istiyoruz. İşte Singapur’da gezilecek ve görülecek yerler…

CHANGI ULUSLARARASI HAVALİMANI

Evet, ilginç bir durum olmakla birlikte ülkenin en turistik noktalarından biri başkent Singapur’da bulunan Changi Uluslararası Havalimanı. Dünyanın en iyi 10 havalimanı arasında bulunan Changi Uluslararası Havalimanı deyim yerindeyse yolcuların uçaklarını kaçırmaları için tasarlanmış. Farkında olmadan saatlerinizi geçirebileceğiniz havalimanında eğlence merkezleri, sinema salonları, şelale, kelebek bahçesi ve bambu bahçesi bulunuyor. 600 civarında ücretsiz bilgisayarın ve bedava internetin bulunduğu havalimanında terminaller arası geçişin sağlandığı trenleri keşfetmek de ayrı bir keyif.

ORCHARD CADDESİ

Singapur Nehri’nin kuzeyinde yer alan Orchard Caddesi, deyim yerindeyse Singapur’da hayatın kalbinin attığı yerdir. Çok sayıda alışveriş merkezine ev sahipliği yapan caddede gün boyu alışveriş yapan insanların kalabalığı vardır. Şehirde yılbaşı vs gibi kutlamaların da merkezi olan bu cadde, her önemli günde özel olarak ışıklandırılıp süslenmektedir. Adını eskiden burada bulunan orkide ağaçlarından alan caddede müze ve sanat merkezleri de bulunur.

SİNGAPUR’UN MANHATTAN’I: RAFFLES PLACE

Burası için Singapur’un Manhattan’ı desek yanlış söylemiş olmayız. Şehrin en ünlü ve en görkemli gökdelenlerine ve plazalarına ev sahipliği yapan bölge, özellikle gece muhteşem bir görünüme sahip olur. Singapur’un en bilinen simgesi olan Merlion isimli aslan heykeli de yine bu bölgede, Singapur Nehri’nin kıyısında yer alır. Alt kısmı deniz atı, baş kısmı da aslan şeklinde olan bu dev heykel, Singapur’u ziyaret eden hemen herkes tarafından fotoğraflanır.

BOTANİK BAHÇESİ

Singapur’da şehre en uzak turistik nokta burası olsa da ulaşım oldukça basittir. Botanik Bahçe’ye yapılacak ziyaret sırasında dünyanın en ünlü hayvanat bahçelerinden birinin gezileceği unutulmamalıdır. Burada bulunan hayvanat bahçesinde hemen hemen bütün hayvan türleri bulunmaktadır. Botanik bahçe, hayvanat bahçesi turunun yanı sıra bir night safari, yani gece safarisi sunmaktadır. Dolayısıyla bir gününüzü tamamen buraya ayırabilirsiniz. Hayvanların beslenme saati olan 14.00’te Botanik Bahçe’de olmak, 5 saat hayvanat bahçesini gezmek ve 19.00’daki gece safarisine yetişmek için idealdir. Gece safarisinin ise ürkütücü bir etkinlik olduğu unutulmamalıdır.

SENTOSA ADASI

Sakinlik ve sükunet anlamı taşıyan ”sentosa”dan gelen Sentosa Adası ismine münhasır alanlardan biri. Gerek turistlerin gerekse, Singapur halkının yoğun ilgi gösterdiği bu ada çeşitli eğlence parkları, doğası ve muhteşem plaj aktiviteleri ile şehrin stresinden kaçmak isteyenlerin bir numaralı gözdesi. Sentosa Adası’na iki teleferik ve otobüs olmak üzere iki yolla ulaşılabiliyor.

KÜÇÜK HİNDİSTAN

Singapur, dünyanın birçok ülkesinden farklı etnik kökene sahip binlerce insana ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle kentlerin içerisinde çeşitli kültürlere sahip insanların kendi yaşam koşullarına uygun halde dizayn ettikleri bölgeler ve mahaller bulunuyor. Bu bölgelerden en ünlüsü de “Küçük Hindistan” bölgesi. Bu bölgeye yarım gününüzü ayırdığınızda gerçekten küçük bir Hindistan turu yapmış gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca bölge, dünyaca ünlü Hindistan mutfağının lezzetlerini tatmak için de iyi bir alternatif.

ÇİN MAHALLESİ

Singapur’un mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında Çin Mahallesi de bulunuyor. Tipik bir Çin mahallesinden farklı olarak burada Çin’de arayacağınız her şeyi bulmanız mümkün. Çin Mahallesi’nde 3 – 4 saatlik küçük bir tur, önceden belirlenmiş bir rota dahilinde yeterli olacaktır. Bölge’de bulunan Budist tapınaklar ve bu tapınaklarda yapılan Budist törenler mutlaka ama mutlaka görülüp deneyim edilmelidir. Ayrıca yine burada Çin mutfağının en seçkin lezzetleriyle tanışmak mümkündür.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account