UZAKDOĞU TURLARININ EFSANESİ: ASYA’DA 4 ÜLKE

UZAKDOĞU TURLARININ EFSANESİ: ASYA’DA 4 ÜLKE

Asya’yı keşfetmek için Prontotour’un hem bilge rehberleri hem kaliteli Uzakdoğu turlarına katılabilirsiniz. Prontotour’un yeni paketi “Asya’da 4 Ülke” çok farklı bir deneyim sunuyor. Bu turda Singapur, Malezya, Vietnam ve Hong Kong’u tüm yönleriyle keşfedeceksiniz.

SİNGAPUR

Singapur ya da resmi adıyla Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası’nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada ülkesi. Bu küçük şehir devleti yüksek gökdelenleri, başarılı eğitim sistemi ve elektronik ürünleri ile de biliniyor. Singapur tropikal iklim nedeniyle her mevsim sıcak olanbir ülkedir ve bu yönüyle de turizm her daim canlıdır. Hint Okyanusu ve Güney Çin’e yakın olması nedeniyle liman ticaretinin de geliştiği ülkelerden biridir. Singapur verimli toplarakları olan bir ülke olmasa da yetişmiş insan gücü ile bugün Asya Kaplanları olarak bilinen ülkeler arasına girmiş durumda. Singapur dünyaca ünlü, ticaret, finans ve teknoloji merkezi konumunda. Şirketler için uygun çalışma koşullarının olduğu Singapur’da yüksek yaşam standartları dikkat çekiyor. Neredeyse herkes okur-yazar. Ülkede İngilizce ve Malayca konuşuluyor. Çok kültürlü bir yapısı olan Singapur’un yaygın din Budizm ancak Hristiyan ve Müslüman oranı da yüksek.

SİNGAPUR’DA GEZİLECEK YERLER

Singapur’un başkenti Singapur. Asya’nın ve tabii Güneydoğu Asya’nın en küçük ülkesi. İrili ufaklı adacıkları var.Ülkeyi 4 bölgeye ayırabiliriz. Yerli insanın sayfiye yeri Sentosa Adası, adıyla uyumlu Küçük Hindistan, alışverişin kalbi Orchard Caddesi ve Çin mahallesi kıvamındaki Chinatown.“Asya’da 4 Ülke” turukapsamında Singapur’a yapacağınız gezide Singapur Nehri ile Meclis, opera ve mahkeme binaları, Singapurun simgesi olan Merlion Heykeli görülecek yerler arasında. Şehir gezisinin ardından ekstra olarak düzenlenecek Sentosa adası turuna katılabilmek mümkün. Sentosa Singapur’luların haftasonlarını değerlendirdikleri Singapur’un en büyük adası. Öncelikle teleferikle adaya güzel manzara eşliğinde geçilebiliyor. Ada üzerinde önce Singapur’un tarihinin anlatıldığı mumya müzesini gezilirken ardından Butterfly Park & Insect Kingdom’ı görmek mümkün. Ardından adanın sahilinde yapılan muhteşem ışık ve lazer gösterisini izleyeceksiniz. Adanın turistik noktası Marina Bay, gastronomi ve eğlence olanakları ile ünlü Clarke Quay de gezilecek yerler arasında.

SİNGAPUR’DA YEME İÇME – EĞLENCE

Gıda ürünlerinin çoğunu ithal eden Singapur’da Asya mutfağının, özellikle Çin ve Hindistan’ın etkisi görülüyor. Tabii okyanusa kıyı olması nedeniyle deniz mahsülleri sıkça tercih edilenler başında. Malezya yemekleri de Singapur’da karşımıza çıkıyor. Müslümanlar için her köşe başında bir sokak lezzeti bulabilmeniz mümkün. Turistlerin en çok tercih ettiği yemekler arasında, iri karideslerle yapılan ve bir tür noodle olan Hokkien Mee başta geliyor. Ülkede Mart ayında yapılan yemek festivali de dillere destan. Singapur geziniz sırasında yine pek çok festivalle karşılaşabilirsiniz. Genelde Singapur’a seyahat edenler elektronik eşya veya çeşitli baharatları almayı tercih ediyorlar.

KUALA LUMPUR

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur da turumuzun bir diğer adresi. Yaklaşık 2 milyon nüfusu olan şehir uzun yıllar İngiltere’nin sömürgesi olarak kalmış. O yüzden trafiğin soldan aktığını ve prizlerin İngilizlerinki gibi 3 delikli olduğunu görebilirsiniz. Tropik iklimi olan Malezya bol yağış alan bir ülke. Ekvatora yakınlığı nedeniyle nem fazla; Musun yağmurlarının etkisi altında. Doğal güzellikleri ile büyüleyen Malezya’da Penang, Tioman ve Langkawi adaları, Cameron Highlands, Malakka gibi görülecek yerler var. Malezya, Singapur’a olan yakınlığı ile de dikkat çekiyor. Tabii başkent Kuala Lumpur’un yeri başka. Çünkü burası tam bir ticaret, kültür ve finans başkenti konumunda. Kuala Lumpur’da gezecek, kadraja düşecek o kadar çok yer var ki!

KUALA LUMPUR GEZİLECEK YERLER

“Asya’da 4 Ülke”turu kapsamında Kuala Lumpur’da gezilecek yerlerin arasında Bağımsızlık Meydanı, Sultan Abdul Samad Binası, Kraliyet Sarayı, Ulusal Müze, Parlamento, Ulusal Anıt, Ulusal Camii, Demiryolu İstasyonu yer alıyor. Yine ekstra olarak düzenlenen Batu caves & Ateş böceği turuna katılabilirsiniz. Bu gezi ile binlerce yıl öncesinden günümüze gelen kireçtaşı oluşumlarının içerisinde Hindu dinine ait eski tapınakları ve birbirinden renkli batik işleme atölyelerini görebilirsiniz. Yine arzu eden gezginler Rain Forest turuna katılabilirler. Bu gezimizde Kuala Lumpur’un en önemli Tropikal ormanlarından birinde zaman geçirmenin keyfi bir başka. Gerçek bir tropikal ormanda olmanın hissini yaşayacağınız gezi esnasında ayrıca hala daha bu ormanlarda yaşayan geleneksel Malay orman köylülerini ziyaret edeceksiniz.

ÇOK KÜLTÜRLÜ YAPI

Kuala Lumpur’da görülecek yerlerin başında 452 metre yükseklikteki Petronas İkiz Kuleleri geliyor. Burası neredeyse başkentin simgesi konumunda. Harika bir seyir terası bulunuyor. Yine 420 metre uzunluğundaki Menara Kulesi de seyir keyfi arayanlar için önemli bir nokta. Sömürge yıllarının izlerini bulabileceğiniz Merdeka Meydanı, Kuala Lumpur City Gallery, Mary’s Katedrali bölgenin öne çıkan yapıları arasında. Nüfusun büyük bölümü Malay, Çin ve Hintlilerin oluşturduğu Malezya’da çok kültürlü ve dinli bir yapı olsa da nüfusun büyük bölümü müslüman. Ama tabii diğer dinlerin simgelerini de görebiliyorsunuz. Örneğin Batu Mağaraları ya da Batu Caves Hinduların ibadet merkezi konumunda. Asya’da hemen her şehirde karşınıza çıkan Çin mahallesi Chinatown, Kuala Lumpur’da da karşımıza çıkıyor. Burada sokak pazarları ve alışveriş yapabileceğiniz mağazalar bulunuyor. Hintlilerin yaşadığı ‘Küçük Hindistan’ veya turistik adıyla Little India bölgesi de Hint yemekleri ve kültürünü deneyimlemek isteyenlerin uğrayacağı bir bölge. Gezilecek yerler listesinde halk arasında Cuma camii olarak da bilinen Jamek Camii, İslam Sanatları Müzesi, şehrin alışveriş bölgesi Bukit Bintang, Thean Hou Tapınağı yer alıyor.

Şehrin en önemli caddeleri arasında yer alan Jalan Alor tam bir gastronomi merkezi pozisyonunda. Cadde boyunca, Hint, Çin ve Malay mutfakları ile Asya’nın seçkin lezzetlerini ve ağırlıklı olarak sokak yemeklerini tadabilirsiniz. Bol miktarda tropik meyve ve baharatları görebilirsiniz. Çeşitli aromalarla marine edilen kızartılmış tavuk parçaları Nasi Lemak, köri soslu ekmekler yine Hindistan cevizi ve karamelden yapılan yöresel tatlıları deneyebilirsiniz.

SAYGON (SAIGON) GEZİLECEK YERLER

Saygon olarak bilinen Vietnam’ın bu turistik şehri Ho Chi Minh (HCMC) olarak resmi kayıtlarda geçmektedir. Turumuzda Saygon olarak geçen Ho Chi Minh neredeyse 9 milyon civarında nüfusa sahip. Görüldüğü üzere Vietnam’ın en kalabalık şehri. Saygon aynı zamanda ülkenin eski başkenti. Ho Chi Minh ismini Vietnam’ın eski liderinden almıştır. Zaten şehrin farklı yerlerinde Vietnam Cumhuriyeti’nin bu ilk başkanının resim ve heykellerini görebilirsiniz. Saygon tam bir kültür şehri. Her yerde müze, sinema, tiyatro salonları, park ve bahçeler ile kültür merkezlerini görebilirsiniz. Türkiye ile Vietnam arasında 4 saatlik bir saat farkı var. Saygon’da resmi dil Vietnamca olsa da İngilizce yaygın konuşulan dil konumunda. Asya’da gece hayatı, yemekleri ve gezilecek yerleri, hemen kıyısındaki Mekong Nehri’nin sunduğu güzellikler ile harika bir şehir. Doğal güzelliklerini korurken tarihini de yaşatmaya çalışıyor.

FİLMLERDEKİ VİETNAM TURDA

 Asya’da 4 Ülke turu kapsamında Saygon’da Savaş Müzesi, Opera Binası, Tarihi Posta Binası ve Notre-Dame Katedrali ve Ben Thanh pazarını yakından göreceksiniz. Şehir turu sonrası ekstra düzenlenen turla Cu Chi Tünellerine gidiliyor. Yakın tarihimizin en etkileyici olaylarından, birçok filme konu olmuş Vietnam-Amerika savaşı sırasında Kuzey Vietnamlı halkın inşa ettiği ve savaş boyunca bir şehir haline gelen siperleri, kampları ve tünellerini görebilirsiniz. Yine gezi kapsamında dileyen gezginler Mekong deltası turuna katılabilirler. Mekong Deltasında suyun üzerinde suyla iç içe yaşayan bir dünyaya, My Tho kasabasına hareket ediliyor. Varışa istinaden yerel bir tekne ile birbirini kesen kanal sokaklar arasında gezinti başlıyor. İlk durak yöreye özgü el yapımı eşyaların yapılışını, hindistan cevizinden üretilen şekerlerin imalathanelerini ve rengârenk meyve bahçelerini görebileceğiniz Thoi Son Adası. Burada güzel bahçelerin gölgesinde taze meyveleri tadarken yerel sanatçıların müziğinin keyfini süreceksiniz. Daha sonra ev yapımı bal çayının tadına bakmak için bir çiftliğe uğruyor ve kanallar arasında devam eden turda yörenin yaşayışı hakkında her şeyi öğreniyorsunuz. Vinh Trang Pagodası’nı ziyaret ediliyor.

HONG KONG GEZİLECEK YERLER

Asya’nın önemli finans bölgelerinden biri olan Hong Kong, Çin’in güneyinde yer alıyor. Uzun yıllar İngiliz sömürüsü olan Hong Kong, 1997 yılında Çin’e bağlanarak özerk bir statü kazandı. Kowloon Yarımadası’ndaki 235 küçük adadan meydana gelen  Hong Kong’da harika vakit geçirebilirsiniz. Şehrin içinde neredeyse her imkan var. Disneyland gibi eğlence mekanları bile bulunuyor. Hong Kong turu ile muhteşem keşifler sizi bekliyor.

“Asya’da 4 Ülke” turu kapsamında, Kowloon, Causeway Bay, Victoria Tepesi, Aberdeen Balıkçılar Koyu, Repulse Bay ve Tin Hau tapınağı görülecek yerler arasında. Arzu edenler için düzenlenecek Hong Kong körfezi tekne gezisi muhteşem bir deneyime sizi çağırıyor. Turda canlı müzik ve açık büfe servis ile Hong Kong’un ışıklar altındaki muhteşem manzarasını seyrederek güzel bir gece geçirme imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca dileyen gezginler Macau Adası gezisine katılım gerçekleştirebilir. Yine dileyen misafirlerimiz ile birlikte Ocean Park gezisini gerçekleştireceğiz. Bu gezimize dünyanın en iyi akvaryumlarından biri ile başlıyoruz. Çin’ in simgesi olan sevimli pandalardan sonra teleferikle Hong Kong’un muhteşem manzarası eşliğinde parkımızın eğlence merkezine geçiyoruz. Burada, yunus balıkları ve fokların gösterilerini izleyebilme ve diğer aktivitelerle doyasıya eğlenme imkanı bulacaksınız. Sonrasında Hong Kong’da kişisel aktiviteleriniz ve alışveriş için serbest zamanınız olacak.

Hong Kong denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri de 554 metre yükseklikteki Victoria Zirvesi. Burası Hong Kong’un önemli zirvelerinden biri ve her yıl yaklaşık 7 milyon turist geliyor.  Burası haliyle şehrin manzarası için önemli bir konumda. Hong Kong’un en ilginç ve tarihi yerlerinden biri de Man Mo Temple! Taocuların inşaa ettiği bu tapınakta pek çok heykel ve sembol yer alıyor. Tapınakta sizi yoğun bir tütsü kokusu karşılıyor. Alışveriş tutkunları için Nathan Street epey hareketli bir yer. Kadınlar pazarı, Hong Kong Park, Po lin Manastırı yine görülecek yerler arasında.

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account