VAN GOGH’UN MİSTİK KENTİ ARLES

VAN GOGH’UN MİSTİK KENTİ ARLES

Güney Fransa’nın Provence Bölgesi’nde yer alan Arles, tabloları kıskandıracak güzellikte bir şehir. Öyle ki birçok ressamın tuvaline de yansımış. Burayı en çok resmeden sanatçıların başında da Vincent Van Gogh geliyor. Dünyaca ünlü ressam ile özdeşleşen Arles kenti, Fransa’nın en güzel güneşine sahip olduğu ifade ediliyor.

FRANSA’NIN EN GÜZEL GÜNEŞİ ARLES’TE

Fransa’nın başkenti Paris’te yıllarca yaşayan Van Gogh, daha güneye giderek Provence Bölgesi’ndeki Arles kentinde yaşamaya karar vermiş. Şehirden o kadar çok etkilenmiş ki, birçok eserini buradan esinlenerek yapmış. Hatta diğer ressam arkadaşlarını da Arles’e çağırmış. Bir dönem kaldığı hastanede bile ünlü ressam boş durmamış ve hastanenin bahçesini resmederek dünyanın en özel eserlerinden biri olan “Hospital Garden”i ortaya çıkarmış. Günümüzde bu hastanenin bahçesini de gezebilirsiniz.

Güney Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Arles, günümüzde de seyahatseverler tarafından sıkça tercih ediliyor. Roma dönemine ait kalıntılardan tarihi meydanlara ve antik yapılara kadar Arles görülmesi gereken birçok noktaya sahip. Taş yapıların oluşturduğu dar sokaklardan geçerken kendinizi yıllar öncesi bir dönemde bulabilirsiniz.

ROMA DÖNEMİNİN ETKİSİ

Burada Roma döneminin etkisi çok fazla. Özellikle Roma’daki Collesium’a (Kolezyum) benzeyen arena Arles’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Etkileyici bir Roma kalıntısı olan amfitiyatro, Unesco dünya kültür mirası listesinde yer alıyor.

Van Gogh’un resimlerine konu olan bir diğer yer de “Terrace Cafe” Teras Kafe’dir. 1888 yılında gece halinin resimlendiği kafe günümüzde turistlerin de çok ilgisini çekiyor. Kafenin hemen yanında Van Gogh’un eserinin kopyası da bulunuyor.

Merkezde yer alan belediye binasını, Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Romanesk Katedrali de görülmesi gereken yerler arasında.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account