VENEDİK KARNAVALI’NDA MASKELİ COŞKU

VENEDİK KARNAVALI’NDA MASKELİ COŞKU

Toplumdaki tüm sınıfsal farklılıkların eşitlendiği bir yer, Ütopya gibi gelebilir ama Venedik’ in ünlü karnavalında yaklaşık 10 günlüğüne de olsa tüm statüler eşitleniyor.  Nasıl mı? Birbirinden güzel maskelerle!

Venedik Karnavalı’nın geçmişi 13. yy’ a dayanmakta… Pagan kültürüne göre baharın gelişinin kutlandığı bu şölende, sosyal sınıf ayrımlarını ortadan kaldırmak için maskeler kullanılırmış. Kimilerine göre geçmişte bu maskelerin kullanım nedeni veba salgını. Venedik’i 1348 yılında kasıp kavuran bu hastalıktan hayatta kalanlar, yaralarını gizlemek için maskeler takıp, uzun kıyafetler giyermiş. Başka rivayetlere göre ise maskelerin kullanım amaçları, kadınların eğlence mekanlarına gitmesi hoş karşılanmadığından tanınmamak için bunları takması ya da yargıçların, halkın içinde dikkat çekmeden dolaşarak suçlular hakkında kanıt toplama çabasından kaynaklanmaktaymış.

Venedik Kar

Bu film stüdyosunu andıran karnaval haftasında Venedik’i ziyaret edecekseniz, olayın içine dahil olabilmek için yanınıza almanız gereken en önemli eşyalar kostüm, hiç olmazsa maske ve fotoğraf makinesi… Maske ve kostümle o coşkuyu yaşamanın tadı, etrafı seyretmekten çok daha keyifli. Ayrıca kim tanıyacak sizi o maskelerin ardında? Yani çekinmenize gerek yok :)

Venedik Kar2

Maske kullanımının rahatlatıcı etkisinin fotoğraflara da yansıdığı bir gerçek. Seyahatlerde fotoğraf çekimi bazen zordur. Turistik yerlerin, kalabalık olmasından dolayı siz tam güzel bir poz yakalamışken, kadrajınıza giren kişinin kızgın bakışlarıyla karşılaşabilirsiniz ama Venedik’in bu özel döneminde herkes, karnaval coşkusuna ve maskelerin verdiği rahatlığa kapıldığı için pozitif ve hoşgörülü. Bu yönüyle portre fotoğrafçılığı için en ideal yer :)

Alınacaklar listemize maskeyi ekledik. Peki hangi türünü kullanalım? Kullanılan maskelerin de belli kategorileri var. 4 çeşit maske türünden bütün yüzü kaplayanın adı Bauta. Kadınlar tarafından tercih edilen siyah kadife ve bazısının önünde duvak bulunan maske ise  Moretta. Şapka ve pelerin ile takım halinde kullanmak isterseniz sizin seçeceğiniz tür Larva. Karnavala korku mu saçmak istiyorsunuz? Dehşet verici yüz ifadesiyle, upuzun sarkık burunlu maskeler de Punchinella’ dır.

Gelelim buraya nasıl gideceğiz sorusuna yanıt aramaya… Ziyaretçi akınıyla normalde kalabalık bir yer olan Venedik’in karnaval zamanı turist sayısının iki katına çıkacağı düşünülürse otellerin dolması ihtimaline karşı rezervasyonlarınızı aylar öncesinden yapmanız gerekir. Son dakikacılar da üzülmesin; tur firmaları, misafirleri için aylar öncesinden alımlarını yapmakta. Siz de 2016’nın ilk aylarında, seneye neşeli bir başlangıç yapmak isterseniz bu karnavalı kaçırmamak için maskeleri hazırlayın ve tur paketlerine hemen göz atın :)

Venedik Kar3

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account