VİYANA’NIN GÖRKEMLİ SARAYLARINI YAKINDAN TANIMAYA NE DERSİNİZ?

VİYANA’NIN GÖRKEMLİ SARAYLARINI YAKINDAN TANIMAYA NE DERSİNİZ?

Avusturya’nın başkenti Viyana, birbirinden güzel saraylarla dolu. Viyana gezilecek yerler denildiğinde akıllara ilk olarak dolayısıyla bu muhteşem saraylar geliyor. Şehrin görünümüne farklı bir hava katan saraylar, bir bakıma Viyana’nın asil yüzünü öne çıkarıyor.  Mimari açıdan olağanüstü görünüme sahip bu sarayları Viyana gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Habsburg Hanedanlığı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Viyana’da Hofburg, Schönbrunn ve Belvedere Sarayı’nı yakından tanıyalım…

HOFBURG İMPARATORLUK SARAYI

Kent merkezinde önemli bir bölgeyi kaplayan Hofburg Sarayı, 1275-1918 yılları arasında farklı imparatorlukların yaptırdıkları değişik mimari tarzdaki yapılardan oluşuyor. Yani çok geniş bir kompleks olarak burayı düşünebilirsiniz. Çok görkemli bir görünüme sahip olan saray, şüphesiz Viyana’nın içinde en dikkat çeken yapılar arasında üst sıralarda bulunuyor. Bir zamanlar imparatorların konutu olan ve zaman içinde çağdaş yapılarla genişletilmiş olan sarayda Sisi ismiyle bilinen, güzelliği dillere destan olan İmparatoriçe Elizabeth ile Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph’in yaşadığı ve o dönemden kalma kullandıkları eşyaları görebilirsiniz. Saraya, 1654 yılından bu yana ilerleyen zamanlarda ilave binalar yapılmış. Hofburg, tarih boyunca sırasıyla Kutsal Roma-Germen, Avusturya-Macaristan ve son olarak Avusturya İmparatorluk resmi sarayı olarak kullanılmıştır.

Hofburg Sarayı, mimari açıdan da Gotik usulden Barok usule kadar oldukça zengin bir görünüm içermektedir. Günümüzde halen içinde barındırdığı İmparatorluk Daireleri, Gümüş Koleksiyonu, Sisi Müzesi, Avusturya devlet başkanı çalışma ofisi ve Viyana Belediyesine ait binalarıyla varlığını sürdürmektedir. Birçok bölümden oluşan Hofburg Sarayı’nda aynı zamanda birçok müze ve galeri de hizmet veriyor. Schatzkammer olarak adlandırılan Hazine Dairesi Alte Burg bölümünde bulunuyor. Burayı gezmenizi tavsiye ederiz. 21 odadan oluşan hazinede kraliyet mücevherleri, dini objeler ve ziyafetlerde kullanılan malzemeler var. Kaiserappartements imparatorların ve imparatoriçelerin dairelerinden oluşuyor. Sisi’nin 1854-1898 yılları arasında kullandığı bölüm ise bir hayli ilginç.

Sarayın Neue Burg bölümünde ise Türkiye’den bazı eserlere rastlayacaksınız. Avusturyalıların Türkiye’den getirdikleri objeler Ephesos Müzesi’nde sergileniyor. 1572’de kurulan İspanyol At Okulu da saray binalarından birinde bulunuyor. Burada atlarla 80 dakikalık gösteriler yapılıyor. Burggarten ve Volksgarten olarak geçen parklar sarayın etrafında yer alıyor. İçinde Avusturya’nın en büyük kütüphanesinin de olduğu sarayın açık olduğu günler bölümüne göre değişiyor.

İMPARATORLUĞUN YAZLIK SARAYI: SCHÖNBRUNN

Hofburg Sarayı’nda yaşayan Habsburg Hanedanlığı yazlık saray olarak da Schönbrunn‘u kullanmıştır. Saray adını burada bulunan bir su kaynağından alıyor. Türkler buradaki av köşkünü yıkınca kraliyet ailesi için yazlık saray olarak planlanmış. Günümüzde Avusturya’nın en çok ziyaret edilen yeri bu saraydır. Schönbrunn, Rococo tarzdaki mimarisiyle 1700’lü yıllardan 1918’e kadar kraliyet ailesine hizmet vermiştir. Odaların bir kısmı çok görkemlidir. 1441 odaya sahip olan sarayın en ünlü yeri altın dekorların bulunduğu aynalı odadır. Salonda altı yaşında Mozart konser vermiş. Napolyon’un oğlu İmparator 1.Franz’ın torunu Reichstadt Dükü bu sarayda 21 yaşında ölmüştür.

Saray, yanında bulunan hayvanat bahçesinin yanı sıra muhteşem bahçeleriyle harika bir peyzaja sahiptir. İçinde palmiyelerle dolu Palmiye Evi de bulunuyor. Arka bahçesinden yürüyüp tepedeki Gloriette’ye çıkmanızı tavsiye ederiz. Burada muhteşem bir Viyana manzarası sizi bekliyor. Aynı zamanda Avrupa’nın en eski hayvanat bahçesi de bu sarayda yer alıyor. Sarayın sadece 40 odası ziyarete açıktır. Sarayın içinde Kraliçe Sisi’nin birçok muhteşem koleksiyonlarına da şahit olabilirsiniz.

İHTİŞAMLI BİR BAROK SARAYI: BELVEDERE

İki sarayın birleşmesinden oluşan Viyana’nın en değerli yapıları arasında bulunuyor. Belvedere Sarayı, Yukarı Belvedere ve Aşağı Belvedere olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Saray, 1683 yılında Avusturya-Osmanlı Savaşı‘nda Osmanlı’nın geri çekilmesinde etkin rol oynayan Savoylu Prens Eugene’ye bir teşekkür olarak yaptırılmış.

İki cephesi bulunan sarayın orta bölümdeki kubbesi Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın çadırından alınmış. Bu durum bir güç gösterisi olarak dikkat çekiyor. Sarayın içindeki köşkler de Osmanlı çadırları şeklinde planlanmış. Yukarı Belvedere ile Aşağı Belvedere arasındaki fark; yukarı Belvedere’de daimi sergiler varken Aşağı Belvedere’de geçici sergilerin olması. Her iki sarayın ön ve arka bölümlerinde muhteşem bahçeler bulunuyor.

İki binadan ve çok güzel bahçelerden oluşan bu yazlık sarayda 3 tane müze bulunuyor. Üst binada bulunan müzedeki en çarpıcı koleksiyon Gustav Klimt’in Jugendstil tarzında yaptığı eserlerin bulunduğu bölüm. Eski Ahit kahramanı Judith’in tablosu önünde büyülenmeniz mümkün. Klimt’in meşhur Öpücük adlı çalışmasını da burada görebilirsiniz.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account