Viyana’da hangi tatlı nerede yenir?

Viyana’da hangi tatlı nerede yenir?

Viyana tatlılarıyla dünyaya nam salmış ve bu alandaki uzmanlığını uzun yıllar önce kanıtlamış bir kent. Viyana’da hangi tatlı nerede yenir sizin için, araştırdık;

Sachertorte

Viyana’nın en ünlü tatlısının sachertorte (Çikolatalı kek) olduğunu söylemek mümkün. İki kat kekin arasına el yapımı ve oldukça kaliteli kayısı marmelatı sürülerek oluşturulan sachertorte içerdiği yoğun çikolata tadıyla yüksek dozda mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayabilir. Keskin bir tada sahip olduğu için sert bir kahve ile tüketilmesi tavsiye edilen bu sihirli tatlının en orijinal hali 1876 yılından beri Opera Binası’nın yakınında yer alan Hotel Sacher’ın kafesinde servis edilmektedir. 4 farklı boyutta sipariş edip tadabileceğiniz sachertorte kesinlikle Viyana’nın en lezzetli tatlısı. Orijinalini 5 Euro’dan tadabileceğiniz sachertorte’un fiyatı diğer kafelerde 2,5 Euro’ya kadar düşebiliyor.

Adres: Philharmoniker Straße 4, 1010 Wien, Avusturya

+43 1 514560

Sachertorte

Apfelstrudel

Tarantino’nun Soysuzlar Çetesi’ni izleyenler Christoph Waltz’un Viyana’daki bir pastanede iştahla tatlı yediği sahneyi hatırlayacaktır. İşte o tatlı, tek başına Viyana’yı ziyaret etmek için bir neden olan apfelstrudel. Mümkün olduğunca ince bir şekilde açılmış şeffaf hamurun içine elma ve kuru üzüm konularak yapılan apfelstrudel, üzerine serpiştirilmiş pudra şekeriyle sıcak bir şekilde servis ediliyor. Bir Kraliyet tatlısı olan apfelstrudel’in en lezzetlisi yine bir kraliyet pastanesi olan ve bu tatlıyı meşhur eden Demel Pastanesi’nde her daim taze bir şekilde servis edilmektedir. En az sachertorte kadar lezzetli ve meşhur olan apfelstrudel’i Avusturya’nın dünyaca ünlü vanilya sosu ile deneyimlemenizi öneririz. Demel Pastanesi’nin önemli bir özelliği de tatlı yapımının canlı bir şekilde izlenebiliyor olması.

Adres: Kohlmarkt 14, 1010 Wien, Avusturya Tel: +43 1 53517170

Apfelstrudel

Cafe Central

Sachertorte ve Apfelstrudel gibi birçok tatlıyı tadabileceğiniz ve Viyana’nın eşsiz büyüsüne oturduğunuz yerden kendinizi kaptırabileceğiniz bir başka kafe ise Cafe Central. Sigmund Freud, Robert Musil ve Arthur Schnitzler gibi birçok bilim adamı ve edebiyatçının uğrak mekanı olduğu bilinen bu kafede sizde tarihi bir yolculuğa çıkabilir ve lezzetli bir tatlı eşliğinde kahvenizi yudumlarken bu isimlerin kitaplarına göz atabilirsiniz.

Adres: Herrengasse 14, 1010 Wien, Avusturya Tel: +43 1 5333763

viyanada-nerede-tatli-yenir

Diglas

Tatlı ve kahve duraklarından bir diğeri de Aziz Stephen Katedrali’nin birkaç adım yakınında bulunan Diglas Cafe. Viyana’nın en iyi tatlılarını tadıp, Aziz Stephen Katedrali’nin görkemli manzarası eşliğinde piyano dinleyebileceğiniz bu mekan gerek turistlerin gerekse Viyanalıların ilk tercihleri arasında.

Adres: Wollzeile 10, 1010 Wien, Avusturya Tel: +43 1 5125765

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account