VİZE DE YOK, PASAPORT DA… KIEV’İ GÖRMEYEN KALMASIN

VİZE DE YOK, PASAPORT DA… KIEV’İ GÖRMEYEN KALMASIN

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Avrupa’nın en eski şehirleri arasında yer alıyor. Vize ve pasaporta ihtiyaç duymadan seyahat edebileceğiniz şehrin kuruluşu 1500 yıl öncesine dayanıyor. Başarıyla koruduğu geçmişine ait eserleri, modern dünyanın unsurlarıyla harmanlayarak bugünlere taşıyabilen Kiev, seyahat açısından misafirlerine çok zengin bir dünya sunuyor. Bu nedenle de gezginlerin listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor. Kiev’de gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla.  Vaktinizi iyi kullanmanız halinde şehrin birçok önemli mekanını görebilirsiniz. Biz de sizlere güzel bir Kiev turu yapabilmeniz için gezilecek yerlerden oluşan bir rehber hazırladık…

ST. SOPHIA KATEDRALİ

Dinyeper Nehri kenarında kurulmuş olan Kiev’de listenizin başına St. Sophia Katedrali’ni yazabilirsiniz. St. Sophia Katedrali, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan çok özel bir yapı. Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak kabul edilen ve Kiev’in simgesi haline gelen katedral, Unesco’nun listesine 1990 yılında dahil edilmiş. Pagan inanışa sahip kabilelere karşı kazanılan zaferler onuruna 1037 yılında inşa edilen St. Sophia Katedrali, neredeyse bin yıldır ayakta duruyor. Katedrali tarih boyunca Ortadokslar ve Katolikler kullanmıştır. Günümüzde ise katedral, müze olarak hizmet veriyor. Kiev’in en eski katedrali olan bu yapının özellikle mozaiklerinin birçoğu orijinaldir. Katedralin tepesinden de Kiev’i 360 derece panoramik olarak seyredebilirsiniz.

KRESCHATYK BULVARI

Kiev’in en hareketli noktası şüphesiz Kreschatyk Bulvarı‘dır. Sadece turistlerin değil  aynı zamanda Ukrayna halkının da yoğun ilgi gösterdiği cadde üzerinde lüks oteller, tarihi binalar, mağazalar ve restoranlar sıralanmış. Bulvarda yürüyüş yaparken mutlaka alt geçitlere de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü alt geçitlerde de ayrı bir dünya bulunuyor. Hediyelik eşya dükkanlarından yeme içme yerlerine kadar birçok şey buralarda mevcut.

ÖZGÜRLÜK MEYDANI

Kreschatyk Bulvarı’nın bir ucunda bulunan Nezalezhnosti Meydanı, “Özgürlük ya da Bağımsızlık Meydanı” olarak adlandırılıyor. Meydanda bulunan Bağımsızlık Sütunu bu adın verilme nedeni. Burası Kiev’in kültürel ve politik merkezi sayılıyor. Meydan bazı zamanlar protesto gösterilerine sahne oluyor.Turuncu Devrim’in merkezi olan meydanın çevresinde el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlarla, eski Avrupa tarzı ofis binaları yan yanalar. Meydan öğle yemeği molası için pek çok restoran seçeneği sunuyor.

ALTIN KAPI

Kiev, Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra dönemin güç merkezi olan Bizans İmparatorluğu’nun etkisine girmiş. Ayasofya Kilisesi’yle aynı adı taşıyan bir kilisenin Kiev’de yapıldığı gibi, İstanbul’da bulunan ve imparatorların kente giriş, çıkışını sağlayan Altın Kapı’dan esinlenerek Kiev’e de bir Altın Kapı inşa edilmiş. Antik Kiev’in üç ana kapısından biri olan “Altın Kapı” bugün Kiev Metrosu ve müze olarak hizmet veriyor.

KIEV METROSU

Kiev’in Sovyetler Birliği döneminde alt yapısına önem verilmiş. Şehirde metro ağı oldukça güçlü. Genellikle toplu taşıma metro ile sağlanıyor. Kiev Metrosu dünyanın en büyük metrolarından biridir ve çok derinlere inşa edilmiştir. Bunun için Altın Kapı yakınındaki Arsenal durağında bir bilet alıp yerin bir hayli altına gitmenizi tavsiye ederiz. Muazzam bir tecrübe yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın.

OPERA BİNASI

1867 yılında inşa edilen Kiev Opera Binası, çok etkileyici bir mimariye sahip. Odesa ve Lviv’den sonra ülkenin en eski 3. opera binası olan bu yapı, günümüzde opera, bale ve tiyatro gibi sanatsal faaliyetlere hizmet veriyor. En azından bir kereliğine bile bu muhteşem ortama tanık olmalısınız. 1650 kişilik kapasiteye sahip opera binası, Kiev’i ziyaret eden her turistin görmesi gereken bir yapı.

MARIYINSKY SARAYI (CUMHURBAŞKANI SARAYI)

Mariyinsky Sarayı, günümüzde Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kiev’deki resmi tören evidir. Dinyeper Nehri’nin kenarında konumlanan saray, Barok mimarisi ile dikkat çekmektedir. 1700’lü yılların ortalarında faaliyete geçen saray, 2.Dünya Savaşı’nda büyük hasar görmüştür. Bu nedenle yapılan restorasyon çalışmalarıyla saray yenilenmiştir.

CHIMAERAS EVİ

Polonyalı Mimar Gorodeckyi tarafından 1903 yılında inşa edilen Chimaeras Evi, son derece ilginç bir yapı. Binaya eklenmiş mitolojik heykeller burayı evden çok sanat eserine çevirmiş. Sadece cephesi değil dekorasyonu da sıra dışı bir hayal gücünün ürünü.

AZİZ CYRIL KİLİSESİ

Kiev’in saray mensubu ailelerinden Olgovichi Ailesi tarafından 12. yüzyılda inşa edilen kilise, o yüzyılda yapılmış tek kilise olma özelliğini taşıyor. Kilisenin en önemli özelliği yapıldığı yüzyılın korunabilmiş en büyük freskine sahip olması. Yaklaşık 800 m’lik fresklerinde, Aziz Cyril’in yaşamından 16 sahne betimlenmiş.

KIEV GECE HAYATI

Kiev, gündüzleri zamanın yavaş aktığı sakin bir kent olsa da, gece yaşamı son derece hareketli. Kentin muhtelif yerlerinde bulunan restoran ve gece kulüplerinde özellikle hafta sonları yer bulmak neredeyse imkansız. Bu nedenle gideceğiniz mekanı önceden belirleyip rezervasyon yapmanızda fayda var. İyi bir yemek sonrası Kiev’in kulüpleri sizleri bekliyor. Restoran olarak Shinok, Nobel, Buddha Bar önerilir. Kulüpler arasında ise en ünlüleri olan Freedom, Decadence House, Forsage ve Chocolate sizi memnun edecek yerlerden bazıları.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account