VİZESİZ BİR AVRUPA ŞEHRİ: LVİV

VİZESİZ BİR AVRUPA ŞEHRİ: LVİV

Ukrayna’nın batısında yer alan Lviv gece hayatı, parkları, mimari açıdan etkileyici yapılarıyla mutlaka görülmesi gereken bir yer. Hürrem’in doğduğu şehir olarak da ünlenen Lviv, aynı zamanda ülkenin kültürel başkenti olarak adlandırılıyor. Lviv tüm güzellikleriyle sizi bekliyor. Hem de Schengen vizesine ihtiyaç olmadan…

HAREKETLİ BİR GECE HAYATI

Lviv, komşu ülkelerden Polonya’nın 40 km uzağında yer alıyor. Dolayısıyla batı kültürünü fazlasıyla hissedebileceğiniz bir yer. Sokakları, yaşantısı, parkları ve sanatsal etkinlikleriyle tam bir Avrupalı. Şehirde sakin ve huzurlu bir yaşam hakim. Ancak geceleri ise oldukça hareketli. Başkent Kiev’deki gibi gece saatleri kulüplerde büyük bir hareket yaşanıyor. Şehrin merkezinde yer alan kulüplerde eğlence sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor.

UKRAYNA’NIN KÜLTÜREL BAŞKENTİ

Lviv, sanatsal ve kültürel etkinliklerin de üst seviyede olduğu bir Ukrayna kenti. Opera binası, bu anlamda oldukça popüler. 100 yıllık bina olan opera evinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Üç bölümden oluşan binayı bir konser dışında da gezebiliyorsunuz. Opera binasının dışında Ulusal müze, Ermeni Katedrali ve etkileyici bir mimariye sahip olan Boim Şapeli gezebilirsiniz.

lviv-opera-binasi

PARKLARIN ŞEHRİ

Ukrayna’nın bu güzel şehri yemyeşil bir yer. O kadar çok park bulunuyor ki, ağaçsız bölgesi yok denilecek kadar az. Bu parklardan en popüler olanı ise Ivan Franko Parkı. Lviv’i ziyaret eden ünlü isimler çoğu kez kente hayran kaldıklarını dile getiriyor. Bunlardan biri de Fransız eski devlet başkanı Charles De Gaulle… Lviv’e ziyareti sırasında şöyle bir ifade kullanmış: “Birçok şehir gördüm içinde park var, ilk kez bir park görüyorum içinde şehir var”

lviv-ivan-franko-park

SEVİMLİ DÜKKANLAR

Lviv’de küçük ve sevimli dükkanlar da mevcut. Mesela şehrin kalbinin attığı meydan olan Market Square’de çikolata dükkanı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Dükkanın içinde farklı tatlarda değişik modellerde çikolatalar bulunuyor. Hem tadabilir hem de güzel bir hediye olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca aynı meydandaki kahve dükkanına da uğramanızı tavsiye ederim. Dükkanın alt katında bir kahve madeni de mevcut. Burayı da gezebilirsiniz.

lviv-chocolate-shop

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account