VİZESİZ, EKONOMİK VE EĞLENCELİ BİR TATİL İÇİN İSTİKAMET KIEV

VİZESİZ, EKONOMİK VE EĞLENCELİ BİR TATİL İÇİN İSTİKAMET KIEV

Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Ukrayna’nın başkenti Kiev’i vizesiz sadece kimlik kartınızla ziyaret edebiliyorsunuz. Ekonomik bir rota olduğunu ilave edersek Kiev, seyahat açısından çok ideal bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Kiev’in çok daha cazip yönleri mevcut. Başarıyla koruduğu geçmişine ait eserleri, modern dünyanın unsurlarıyla harmanlayarak bugünlere taşıyabilmiş. Kuruluş tarihi 1500 yıl öncesine giden Kiev’de pek çok tarihi yapı, müze, meydan ve katedral bulunuyor. Bu nedenle şehir seyahat edilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Peki Kiev’de hangi noktaları gezmelisiniz. İşte sizin için derlediğimiz Kiev gezi rehberi…

UKRAYNA’NIN 7 HARİKASINDAN BİRİ: ST. SOPHIA KATEDRALİ

St. Sophia Katedrali Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan çok özel bir yapı. Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak kabul edilen katedral, Unesco’nun listesine 1990 yılında dahil edilmiş. Pagan inanışa sahip kabilelere karşı kazanılan zaferler onuruna 1017 yılında inşasına başlanıp 1037’de tamamlanan St. Sophia Katedrali, neredeyse bin yıldır ayakta. Katedralin 76 metre uzunluğundaki altın kubbesine çıkarak, muhteşem bir Kiev manzarası ile buluşabilirsiniz. Bu arada saat kulesinin 18. yüzyıl Barok tarzına uygun olarak yapıldığını da bilmenizde fayda var.

EN KALABALIK NOKTA: KHRESHCHATYK BULVARI

Hareketlilik bakımından bizim İstiklal Caddesi ne denk düşen Khreshchatyk Bulvarı, kentin en kalabalık yeri. Bulvar boyunca lüks oteller, tarihi binalar, mağazalar ve restoranlar sıralanmış. Özellikle yaz aylarında bu caddenin keyfine doyum olmuyor. Cadde üzerinde mutlaka bir yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca burada alt geçitlere de bir göz atmanızda fayda var. Çünkü buralar ayrı bir yaşam alanı adeta. Yeme içme dükkanlarından hediyelik eşya mekanlarına kadar birçok yer ilginizi çekebilir.

ÖZGÜRLÜK MEYDANI

Kreschatyk Bulvarı’nın bir ucunda bulunan Nezalezhnosti Meydanı, “Bağımsızlık Meydanı” olarak adlandırılıyor. Meydanda bulunan Bağımsızlık Sütunu bu adın verilme nedeni. Burası Kiev’in kültürel ve politik merkezi sayılıyor. Meydan sık sık protesto gösterilerine sahne oluyor. Turuncu Devrim’in merkezi olan meydanın çevresinde el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlarla, eski Avrupa tarzı ofis binaları yan yanalar. Meydan öğle yemeği molası için pek çok restoran seçeneği sunuyor. 

ALTIN KAPI

Kiev, Hristiyanlığı kabul ettikten sonra dönemin güç merkezi olan Bizans İmparatorluğu’nun etkisine girmiş. Ayasofya Kilisesi’yle aynı adı taşıyan bir kilisenin Kiev’de yapıldığı gibi, İstanbul’da bulunan ve imparatorların kente giriş, çıkışını sağlayan Altın Kapı’dan esinlenerek Kiev’e de bir “Altın Kapı” inşa edilmiş. Antik Kiev’in üç ana kapısından biri olan Altın Kapı bugün Kiev Metrosu ve müze olarak hizmet veriyor.

CHIMAERAS EVİ

Polonyalı Mimar Gorodeckyi tarafından 1903 yılında inşa edilen Chimaeras Evi, son derece ilginç bir yapı. Binaya eklenmiş mitolojik heykeller burayı evden çok sanat eserine çevirmiş. Sadece cephesi değil dekorasyonu da sıra dışı bir hayal gücünün ürünü.

AZİZ CYRIL KİLİSESİ

Kiev’in saray mensubu ailelerinden Olgovichi Ailesi tarafından 12. yüzyılda inşa edilen kilise o yüzyılda yapılmış tek kilise olma özelliğini taşıyor. Kilisenin en önemli özelliği yapıldığı yüzyılın korunabilmiş en büyük freskine sahip olması. Yaklaşık 800 m’lik fresklerinde, Aziz Cyril’in yaşamından 16 sahne betimlenmiş.

KIEVO PECHERSKAYA MANASTIRI

Burası aslında kayalara oyulmuş manastırlardan oluşan bir kompleks. Kapadokya benzeri kaya manastırlarının Ukrayna’daki en büyük örneği. Dnipro Nehri’nin kıyısında yükselen tepelerde bulunan bu ilginç manastırlar uzun yıllar Kiev’in mistik merkezi olmuş. Zaten bölgede bulunan 23 tapınak, 36 sunak ve 6 mağara tapınağı buradaki dinsel gücün göstergesi.

ESKİ KIEV’İ YAŞATAN CADDE: ANDRIYIVSKIY UZVUZ

Eski Kiev’in cazibesini en iyi koruyan bu cadde eskiden kalma parke taşlarla döşenmiş. Böylece caddeye attığınız ilk adımda geçmişe yolculuğunuz başlıyor. Eğer Kiev’den eşe dosta bir hediye götürmekse niyetiniz burası en doğru adres. Cadde boyunca sıralanan dükkanlarda Kiev’e özgü pek çok güzel obje bulabiliyorsunuz.

ST. ANDREV’S KİLİSESİ

Hristiyanlığın ilk azizlerinden olan Apostol Andrev adına 1762 yılında inşa edilen kilise, ortada bulunan büyük kubbesinin çevresindeki dört küçük kubbesiyle oldukça göz alıcı görünüyor. St. Petersburg’taki kışlık sarayının mimarı Rustrelli tarafından tasarlanan kilise, Korint ve İyon tarzı sütunlarıyla Neo Klasik mimariden izler taşıyor. Bugün kilise olarak kullanılmayan yapı, müze olarak hizmet veriyor.

SAVAŞ MÜZESİ

Ivan Mazepa Caddesi üzerindeki bu müze Kiev’in acı dolu yıllarını anlatıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Alman saldırıları sonucu ortaya çıkan tahribatı gösteren pek çok fotoğraf ve doküman bu büyük müzede sergileniyor. 

DOĞU VE BATI SANATI MÜZESİ

Kievli ünlü sanat hamisi Bogdan Khanenko tarafından toplanan eserlerden oluşan koleksiyon, ölümünden sonra eşi tarafından anısına yapılan bu müzede sergileniyor. 19. yüzyıla tarihlenen müze binası, başlı başına bir sanat eseri.

MARIINSKY SARAYI

Rus İmparatoriçesi Elizabeth tarafından 17-44 yılında inşa ettirilen saray, dönemin ünlü İtalyan Mimarı Rustrelli tarafından tasarlanmış. Sarayın önündeki geniş bahçe son derece iyi düzenlenmiş. Saray yapılmadan önce burada bulunan Kraliyet Bahçeleri ise sarayın arka tarafında varlığını sürdürüyor.

KIEV OPERA VE BALESİ

Geçmişinde olduğu gibi bugün de, Kiev’e bir müzik kenti denilebilir. Özellikle klasik müzik, kentte en çok karşınıza çıkan ve kulağınıza çalınan müzik türü. 1886 yılında inşa edilen opera binasının ihtişamlı görünümü müziğe verilen önemi göstermesi bakımından iyi bir örnek. Kiev gezinizi bu binanın salonlarında izleyeceğiniz bir gösteri ile sonlandırabilirsiniz.

KIEV GECE HAYATI

Kiev, gündüzleri zamanın yavaş aktığı sakin bir kent olsa da, gece yaşamı son derece hareketli. Kentin muhtelif yerlerinde bulunan restoran ve gece kulüplerin de özellikle hafta sonları yer bulmak neredeyse imkansız. Bu nedenle gideceğiniz mekanı önceden belirleyip rezervasyon yapmanızda fayda var. İyi bir yemek sonrası Kiev’in kulüpleri sizleri bekliyor. Restoran olarak Shinok, Nobel, Buddha Bar önerilir. Kulüpler arasında ise en ünlüleri olan Freedom, Decadence House, Forsage ve Chocolate sizi pişman etmeyecek yerlerden bazıları.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account