VİZESİZ, EKONOMİK VE YAKIN… İŞTE ÜSKÜP GEZİ REHBERİ

VİZESİZ, EKONOMİK VE YAKIN… İŞTE ÜSKÜP GEZİ REHBERİ

Balkan turlarının en çok ziyaret edilen rotalarından Makedonya, seyahat için cazip nedenlere sahip. Vizesiz, yakın mesafede ve ekonomik bir ülke olması bunlardan birkaçı… Makedonya’da başkent Üsküp ve Ohrid olmak üzere 2 şehir öne çıkıyor. Biz de size harika bir Üsküp gezi rehberi hazırladık. Üsküp’te nereler gezilmeli ya da ne yenir ve ne içilir gibi soruların cevabını bulacaksınız. Makedonya’nın bu güzide şehrine yapacağınız seyahatle hem geçmişe yolculuk yapabilir, hem de keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. İşte Üsküp gezi rehberi…

Vardar Nehri’nin ikiye böldüğü Makedonya’nın başkenti Üsküp; son dönemlerde yapılan yatırımlarla ilgileri üzerinde toplayan şehirlerden biri. Geçmişle bugünün çok iyi harmanlandığı şehirde gezilecek çok yer bulunuyor. Ancak sizlere hazırladığımız Üsküp gezi rehberi ile bu güzel şehri 2 gün gibi bir sürede keşfetme şansına sahipsiniz.

Üsküp son dönemlerde ülkemizde de adı sıkça duyulan şehirlerden. Geçmiş dönemlerde keşfedilmeyen şehir artık çok sayıda ziyaretçi alıyor. Hatta bazı kişilerin “Üsküp nereye bağlı” şeklinde sorular yönelttiğine bile tanık olmuşsunuzdur. Üsküp’ü bilmeyenler için öncelikli olarak konumundan bahsetmek gerekiyor. Üsküp, bize çok yakın bir şehir. Hatta otobüsle bile seyahat edebilmek mümkün. İstanbul – Üsküp arası kaç km diye soracak olursanız alacağınız cevap sizi şaşırtabilir. Evet bu iki şehir arasındaki mesafe 810 km. Yani otobüsle 9-10 saatlik bir yolculukla Üsküp’e ulaşmak mümkün.

Üsküp çok sayıda tarihi yapı barındırıyor. Üsküp’te gezilecek yerlere baktığımızda Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü’yü listemize yazabiliriz.

TAŞ KÖPRÜ

Üsküp küçük ve bir o kadar da çok güzel bir şehir. Yahya Kemal’in doğduğu şehirde görmeniz gereken yerlerden biri Taş Köprü’dür. Üsküp’ün simgesi olan Taş Köprü, 220 metre uzunluğa ve 6 metre genişliğe sahiptir. Osmanlı köprüsü olan Taş Köprü’nün adı Fatih Sultan Mehmet Köprü olarak da anılıyor. Fatih Sulan Mehmet tarafından tarihi tam bilinmese de 1451-1469 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Mimarı Mimar Sinan olarak söylenen köprü, 1944’te Naziler tarafından patlatılarak yıkılmak istenmiş ancak şehrin kurtulmasıyla ayakta kalabilmiş.

BÜYÜK İSKENDER HEYKELİ

Üsküp’ün birçok noktasında Büyük İskender’in heykeli bulunuyor. Aslında sadece Makedonya’da değil, Arnavutluk’ta da Büyük İskender heykelleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni her iki ülke de Büyük İskender’i kendi kahramanları görüyor. Makedonya Meydanı’nda bulunan heykelde İskender, atın üzerinde elinde kılıçla, Taş Köprü’nün diğer yakasındaki babası Philip’in heykelini selamlamaktadır. Heykel, Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılına özel olarak Floransa’da yaptırılmıştır.

ÜSKÜP KALESİ

Üsküp’te görmeniz gereken bir diğer yer de Üsküp Kalesi… Şehrin en eski eserlerinden olan kalenin 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Burası Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatname’sinde de bahsi geçiyor. Şehri kuşbakışı olarak görebileceğiniz en iyi noktaların başında gelen Üsküp Kalesi’nden harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

ESKİ PAZAR

Eski Pazar, Üsküp’te tarihi yaşatan bir yer. Osmanlı’nın izlerini görebileceğiniz bir mekan olan Eski Pazar; iki katlı yapılar, Arnavut Kaldırımlar, karşılıklı minik dükkanlar ve lokantalarla süslü. Sokaklardaki dükkanlarda alışveriş yapabilir, lokantalarda yemek yiyebilirsiniz. Bu arada lokantalarda Boşnak köftesi ile ıspanaklı Üsküp böreğini mutlaka denemelisiniz.

 MAKEDONYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Taş Köprü’nün hemen yanında göreceğiniz Makedonya Arkeoloji Müzesi, şehrin dikkat çeken yapılarından biri. “Üsküp 2014 Projesi” kapsamında açılan Makedonya Arkeoloji Müzesi bembeyaz görünüme sahiptir. Müzede Antik Dönem, Orta Çağ ve Osmanlı Dönemi’ne ait 6.000’den fazla tarihi eser bulunmaktadır. Büyük İskender’in Lahdi’nin kopyasının bulunduğu müzede, Makedonya topraklarında yaşamış önemli insanların da balmumu heykelleri, tarihin her döneminden paralar ve tarihi anlatan resimler de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

DAVUT PAŞA HAMAMI

Hamam kültürünün Osmanlı’da çok önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Üsküp’te de ziyaret edebileceğiniz Davut Paşa Hamamı tarihi mekanlardan biri. Günümüzde sanat galerisi olarak kullanılan bu hamam, ismini aldığı Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırılmıştır. Taş Köprü’nün yanında bulunan bu hamam, dış cephesiyle tarihi yansıtan ve Üsküp’te ayakta kalabilen iki tarihi hamamdan biridir.

AZİZ SAVIOUR KİLİSESİ

Üsküp’ün en eski kilisesidir. 19. Yüzyılda restore edilen kilise, ahşap yapısıyla ve yerin 2 metre altındaki konumuyla görülmesi gereken yerler arasındadır. Bahçesinde Makedonya’nın bağımsızlığında adı geçen Goce Delchev’in mezarı bulunmaktadır. Mustafa Paşa Cami’ne oldukça yakın olan kilise bahçesinde çekilen fotoğraflarda haç ve cami minaresi bir kadrajda bulunarak hoşgörü ve saygıyı oldukça güzel simgelemektedir.

KURŞUNLU HAN

Osmanlı Dönemi’nden günümüze kalan hanlardan biridir. 1787 yılında hapishane olarak da kullanılan bu han, 1904 yılında tekrar han olarak kullanılmaya başlamıştır.

ÜSKÜP GECE HAYATI

Üsküp, gece hayatıyla da oldukça dikkat çeken bir şehir. Şehrin merkezinde çok sayıda gece kulüpleri bulunuyor. Barların yanı sıra yüksek müzikle dans edebileceğiniz hareketli kulüpler özellikle turistler tarafından çok ilgi görüyor. Havana Club, Speakeasy, Club Colosseum, Kino Karposh eğlencenin üst seviyelerde yaşandığı mekanlar…

ÜSKÜP’TE NE YENİR?

Üsküp, mutfağıyla Türk misafirlerinin damak tadına çok uygun bir şehir. Şehirde börek ve köfte gibi lezzetler öne çıkıyor. Ayrıca ıspanaklı Üsküp böreği de denemeniz gereken lezzetlerden.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account