Yanı Başımızdaki Güzel; Selanik

Yanı Başımızdaki Güzel; Selanik

Selanik Yunanistan’ın Atina’dan sonra ikinci büyük kenti ve bölgenin en önemli merkezi.

Denize yakın inşa edilen bu özel güzellik şehrin fırtınalı tarihine ve kozmopolit karakterine çekicilik katmaktadır. 2300 yıldan fazla bir tarihe sahip olan şehir aynı zamanda ziyaretçilerine modern bir Avrupa kentinin tüm imkanlarını sunuyor. Turistler için bir cazibe merkezi olan kent, samimiyeti, kültürel mekanlarının zenginliği ve modern şehir hayatına sahip olması nedeniyle milyonlarca ziyaretçinin akınına uğruyor.

Balkanlardaki en önemli liman olan Selanik, Kassandros tarafından M.Ö 316 yılında kurulmuş ve ismini (Thessaloniki) Büyük İskender’in üvey kız kardeşinden almıştır. M.Ö 168’de Makedonya İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Roma Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan çok önemli bir ticaret merkezi haline geldi.

Bizans İmparatorluğu döneminde Konstantinopolis’ten sonra en önemli ikinci kent olan Selanik, Bizans sanatı ve mimarisinin en güzel örnekleriyle doludur. 1430 yılında II. Murat tarafından fethedilen şehir Osmanlı yönetimine girerek birçok etnik topluluklar için yurt haline gelmiştir. Balkan savaşları sonrası Osmanlı hakimiyetinden kurtulan Selanik 1922 yılında gerçekleştirilen mübadele ile ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli adımlar atmıştır. 1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti Adayı olan şehir bugün modern bir Avrupa kenti olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Zengin bir tarihe, kültür birikimine, sanat ve ticaret hayatına sahip olan Selanik’te turistler için gezilip görülecek pek çok yer bulunmakta;

AZİZ DIMITRIOS KİLİSESİ

Şehrin koruyucu azizi Aziz Dimitrios’un ismiyle anılan kilise M.S 313 yılında inşa edilmiştir. Selanik’in Osmanlı hakimiyetine girmesinden sonra camiye dönüştürülmüş, 1912 yılından sonra tekrar kilise olarak faaliyetine devam etmiştir. 1917 yılında çıkan yangın sonucu büyük ölçüde tahrip olmuş, 1948 yılında biten restorasyon çalışmaları sonrası ancak hizmete açılabilmiştir. Kilisenin içerisinde Aziz’e ait gümüş semaver görülebilir.

Selanik-Aziz-Dimitrios-Klisesi

BEYAZ KULE

15. yüzyılda inşa edilen Beyaz Kule (Lefkos Pyrghos) , Selanik’in yaygın olarak bilinen sembolü ve ziyaretçiler için bir odak noktasıdır. Bu bizans eseri eski zamanları hatırlatan bir öğe olarak şehrin deniz cephesinin yanıbaşında yükseliyor. 19. yüzyılda hapishane olarak kullanılan kulenin içerisinde bugün sanat ve tarih müzesi bulunuyor. Giriş ücretinin 3 Euro olduğu kule panoramik bir manzaraya sahip.

ARISTOTELOUS MEYDANI

Aristotelous Meydanı Selanik’in en etkileyici karesi. Yeni yıl kutlamaları, festival ve etkinlikler burada gerçekleştiriliyor. Etrafında bulunan kafeler, mağazalar ve etkileyici mimariye sahip binalarla şehir halkının buluşma ve toplanma yeridir. Meydanda Yunan filozof ve bilim adamı Aristo’nun bir heykeli bulunur.

Selanik-Aristotelous-Meydani

GALERIUS ZAFER TAKI

Şehrin en karakteristik yapıları arasında yer alan Galerius Zafer Takı M.S 303 yılında İmparator Maximianus tarafından Farslara karşı elde edilen zaferin bir anısı olarak inşa ettirilmiştir. Türkler tarafından tahrip edilen eserin üzerinde savaş ve zaferi sembolize eden mermer kabartmalar bulunur.

ROTONDA TAPINAĞI

İsmini dairesel şeklinden alan Rotonda tapınağının inşası M.S 300 yıllarında Galerius Maximianus tarafından gerçekleştirilmiştir. Atatürk’ün evi ve Galerius Takı’nın yakınlarında bulunan tapınağın yanıbaşında bulunan minare Rotonda’nın Osmanlı Devleti egemenliğinde camiye dönüştürülüşünün bir nişanesidir. Daha sonraki yıllarda ise müze olarak kullanılmıştır.

Selanik-Rotonda Tapinagi

BÜYÜK İSKENDER ANITI

Büyük İskender, tarihin en büyük imparatorlarından ve en büyük kumandanlarından ve en etkili insanlarından biri. Büyük İskender’in heykeli Beyaz Kule yakınında bulunuyor. Büyük İskender’in Üsküp’te yer alan heykeli Makedonya ve Yunanistan arasında yıllardır devam etmekte olan ‘’kimin atası?’’ tartışmalarını alevlendirmişti. Selanik’teki Büyük İskender Heykel’i Üsküp’teki heykele bir cevap mıdır bilinmez ama Selanik ziyaretinizden bu eşsiz general’in heykelini görmeden geri dönmeyin.

AGORA MEYDANI

Agora Yunanca’da ‘’toplanma yeri’’ anlamında kullanılan bir kelime. Agora Meydanı, Roma İmparatorluğu döneminde insanların buluşup ticari ve sosyal hayatlarını sürdürdürdükleri, çeşitli buluşmaların ve konuşmaların yapıldığı çevresinde hizmet binaları, kütüphane ve tiyatro gibi yapıların bulunduğu alan. Roma şehir hayatının merkezi noktası olan Agora Meydanı’nda eski Roma dönemi kalıntılarını görmeniz mümkün.

Selanik-Agora-Meydani

ATATÜRK’ÜN EVİ

Aya Dimitriya mahallesinde bulunan Atatürk’ün Evi ve Müzesi’ni ziyaret etmeden bir Selanik gezisi elbette düşünülemez. Atatürk’ün doğup büyüdüğü bu ev Türk Konsolosluğu’nun yanında bulunur. 1953 yılında ziyarete açılan müze Pazartesi günleri dışında 10:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

LADADIKA

Ladadika Selanik’in kalbinin attığı yemek, alışveriş ve eğlence merkezi. Limanın arka tarfında bulunan bu bölgede eğlenmek için birçok seçeneği bir arada bulabilirsiniz. Trafiğe kapalı olan Ladadika bölgesi ismini burada bulunan çiçekçilerden alıyor. Gece hayatının merkezi olan bu bölgede birbirinden güzel restoran ve barlar bulunmaktadır.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account