YAŞANILACAK BİR AKDENİZ ŞEHRİ: VALENCIA

Madrid ve Barselona’nın ardından İspanya’nın üçüncü büyük şehri olan Valencia, ilk görüşte içinizin ısınacağı bir yer. İspanya’nın en büyük tarihi ve kültürel miras alanlarından birine sahip olan şehir, ülkenin önde gelen turist destinasyonlarından biridir. Valencia gezilecek yerlerinin yanı sıra İspanyol mutfağının önde gelen yemeklerinden biri olan “Paella“nın da anavatanıdır.

Valencia’da UNESCO Dünya Mirası listesinde olmak üzere, çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Hatta şehrin bazı yapılarının tarihi 14. yüzyıla kadar dayanıyor. Quart ve Serranos kuleleri, Valencia Katedrali, tarih ve sanat müzeleri bunlardan sadece birkaçı. Ancak şehrin en turistik merkezi ise “City of Arts and Science” yani “Bilim ve Sanat Şehri” adındaki komplekstir. Şehrin sembolik yapılarının başında gelen Bilim ve Sanat Şehri modern mimariye sahip olan 6 farklı kültürel bina ile hizmet etmektedir. Toplamda 350 bin metrekare üzerine konumlanmış olan sanat merkezi, şehri ziyaret edenlerin görmeden ayrılmadığı bir yer olarak dikkat çekiyor.

Şehir, aynı zamanda çok güzel sahil ve plajlara sahip. Altın kumu ve ılık suyu ile ünlü olan bu plajlar da şehrin merkezinde bulunuyor. Gezinizin ardından kendinizi bu muhteşem sulara bırakabilirsiniz. Şehirde ayrıca Akdeniz’in en büyük ve Avrupa’nın ise 5. büyük limanı bulunuyor. Her yönüyle bir turizm şehri olan Valencia’da çalışan nüfusun yüzde 84’ü turizm veya ona bağlı sektörlerde istihdam edilmektedir.

Yeme içmeden, sosyal yaşama kadar birçok şey sizi fazlasıyla memnun edecek. Günümüzde en popüler tatil yerlerinden biri olan Valencia, Paella’nın da anavatanı olarak biliniyor. Tapas ile birlikte İspanya’da en fazla göreceğiniz yemek olan Paella’ya her restoranda rastlayabilirsiniz. Safranlı pirinç ile yapılan ve içine deniz mahsullerinin katıldığı yemek olan Paella’yı tatmadan şehirden ayrılmayın.

Valencia’da sıkı bir gece yaşamı vardır. Şehrin dar sokaklarında yer alan gece kulüpleri özellikle yaz aylarında bir hayli kalabalıktır. Eğlencenin ritmi ise gece yarısına doğru çok daha yükselir. Eğer Valencia’yı ziyaret ettiyseniz, geceleri biraz uykusuz kalacağınızı unutmayın. Çünkü eğlenceden kendinizi alıkoymanız pek mümkün değil.

Avrupa’nın en yaşanabilir şehirlerinden biri olan Valencia, herkesin beğeneceği yemyeşil bir yer olarak her daim sizi bekliyor.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account