KUZEYİN MUHTEŞEM ÜÇLÜSÜ TALLİNN, RİGA, HELSİNKİ

KUZEYİN MUHTEŞEM ÜÇLÜSÜ TALLİNN, RİGA, HELSİNKİ

Eğer deniz, kum ve güneş insanı değilseniz Estonya, Letonya ve Helsinki’yi kapsayan bir Kuzey Avrupa turu tam size göre. Böyle bir tur için Tallinn’de 4 gün geçirmeniz yeterli olacaktır. Tallinn, Helsinki’ye gemi ile 2, Riga’ya araba ile 3 saat uzaklıkta, Baltık bölgesindeki en gelişmiş şehri.

Tallinn’e tepeden bakmak ve şehir hakkında kuşbakışı bir izlenim edinmek için öncelikle StOlaf Kilisesi’nin tepesine çıkıyor ve şehri 360 dereceden görüyoruz.

Talin-2  Hemen belirtmek gerekir noktaya 250 adet dik ve yüksek merdiven çıkarak ulaşabiliyorsunuz fakat manzara buna değiyor. Geçmişi ortaçağa kadar uzanan eski kent sokaklarında kayboluyorsunuz.

Talin-3

Aslında Tallinn Old Town, kaybolunmayacak kadar küçük, fakat dar sokakların arasında, içlerinde cam, dokuma, ahşap, seramikatölyeleri, resim galerileri, kafeler, şarap mahzenleri ve müzeler bulunan birçok pasaj size mükemmel bir ortaçağ atmosferi sunuyor. Bu sokakların içindeki cazibe noktalarını kaçırmamak için her otelin resepsiyonunda temin edebileceğiniz bir haritayı rehber olarak kullanmakta yarar var. Benim vakit geçirmekten en keyif aldığım pasaj, Master’sCourtyard (Ustalar Locası) tam da böyle bir yer. Yeteri kadar fotoğraf çektikten ve yürüdükten sonra ünlüKatrine Geçidi’nden geçerek meydanın sonundaki OldeHansa’da mola veriyoruz. Burası mum ışıkları ile aydınlatılan ve kentin tamamına hakim olan ortaçağ atmosferinin devamı niteliğinde bir dekorasyonla karşınıza çıkan popüler bir restoran.

Kentin hakim tepelerinden biri olan AleksandreNevsky Katedrali’nin bulunduğu nokta görülmesi gereken yerlerden bir diğeri.

Talin-4

Bu bölgede, Estonya’lı ünlü ressam AdamsonEric Müzesi’ni ziyaret edebilir ve başyapıtlarının çoğunu görebilirsiniz.

Bisiklet bir şehri keşfetmenin en iyi yoludur diyerek bir bisiklet kiralıyor ve Talin Old Town dışına çıkıp Kadriorg Park’a gidiyoruz. Kadriourg Park, Çarlık Rusya’sına ait bir sarayın bahçesi.

Talin-5

Bahçeye kıyasla oldukça mütevazi olan saray gezmek çok uzun sürmüyor. Fakat kilometrelerce uzunluktaki yemyeşil parkta yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir hava güneşli ve toprak kuru ise piknik yaparak harika bir gün geçirebilirsiniz.    Talin-6

Ertesi gün için, Tallinn Limanı D Terminali’nden Helsinki için bilet alıyor ve harika bir gemide ile 2 saatlik yolculuk ardından Helsinki’ye ulaşıyoruz. Sonraki gemi ile geri dönmek istiyorsanız bu İskandinav başkentini gezmek için 7 saatiniz olacak, bu Helsinki için mükemmel bir süre. Tramvay ile Senato Meydanı’na gidiyoruz. Şehrin simgelerinden olan ve Fener-Rum Patrikhanesi’ne bağlı bulunan Uspenski Katedrali, Parlamento binası ve Esplanadi Parkı bizi bekliyor.

Helsinki-7

Yemek, tabii ki limanda bulunan Market Place’de, taze ve birbirinden lezzetli deniz mahsullerinin satıldığı bu Pazar yeri bize kalabalığı, balıkçı tekneleri, martılar ve tarihi yapıları ile Sirkeci’yi anımsattı. Somon, midye, kalamar, biraya doyarak buradan ayrılıyor kalan vaktimizi Finlandiya Milli Müzesi’nde geçiriyoruz. Müze gezmek istemeyenler ise Rus işgaline karşı inşa edilen Suomenlinna Kalesi, botanik park veya büyük bir metropol olan Helsinki’nin geniş caddelerinde yürüyerek zaman geçirebilir.

Riga-8

Bu hızlı Kuzey Avrupa turunun son durağı ise Riga.  Kente varır varmaz, yine, kuşbakışı bir manzara ve 4 saatlik otobüs yolculuğunun yorgunluğunu atmak için RadissonBluSkyline Bar’a gidiyoruz. 360 Derece Riga manzarasını lezzetli bir öğle yemeği ve kokteyller eşliğinde izlemek doyumsuz bir keyif.

Riga-10

Riga, muhteşem parkları, barok tarzda süslenmiş tarihi binaları, kafe ve restoranları ile hayat dolu bir şehir. İklimi Helsinki ve Tallinn’e oranla çok daha yumuşak. Riga Kalesi ve Riga Dome Katedrali, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Burada benim en ilgili çeken müze ise, güneş mitolojisinin tarihi ve Letonya Kültürü içerisindeki önemine ait birçok eserin bulunduğu Sun Museum oldu. Kedi Evi ise kedi severleri oldukça mutlu edecek bir durak noktası. Kentin en büyük ve güzel parkı ise, Pilsetoskanalı etrafına kurulu olan park. Burası Riga’ya geri dönmeden önce yemyeşil çimenlerde piknik tarzında bir öğle yemeği ile yorgunluk atmak harika bir yer.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account