Yeni Yıla Bir İtalyan Şehrinde Merhaba Demek

Yeni Yıla Bir İtalyan Şehrinde Merhaba Demek

“Yeni yıla İtalya’da merhaba demek, masal gibi bir rüyaya dalmaktan farksız.” Düşüncesi bizim değil, bu deneyimi yaşamış seyahat severlerin ortak görüşü. Christmas döneminde kendine has bir karaktere bürünen İtalyan şehirleri, dev noel pazarları, büyük bir ışık topunu andıran noel ağaçları ve tamamen ışıklandırılmış renkli sokaklarıyla yaşayanları bir rüyaya merhaba demeye çağırır. Hemen her şehrinde noel kutlamaları yapılan İtalya’nın bazı kentleri noel kutlamalarıyla ve bu dönemde büründüğü muhteşem atmosferle anılıyor. İşte rüya gibi bir yeni yıl tatili vadeden İtalyan şehirleri:

Milano

Noel döneminde Milano, soğuk ve karlı havaya rağmen tüm sokakları dekoratif bir şekilde aydınlatılmış, sıcak ve misafirperver bir havaya bürünüyor. Aralık ayının ilk günlerinde başlayan çeşitli aktiviteler Ocak ayının 6. gününe kadar devam ediyor. İtalya’da yeni yıl kutlamalarının Ocak ayının ilk gününe kadar değil de 6. gününe kadar sürmesinin nedeni ise La Befana Festivali. 5 Ocağı 6 ocağa bağlayan gece, çocuklar Noel Baba’ya benzer bir İtalyan karakterinin kendilerine hediye getireceğine inanıyor. Bu gelenekte Noel kutlamalarının 1 hafta daha sarkmasını sağlıyor. Milano’da yılbaşı kutlamaları hemen her meydanda yapılırken, en çok ilgi Duomo Katedrali’nin arkasında yapılan kutlamalara oluyor.

Milano

Floransa

Noel hazırlıklarının çehresini tamamen değiştirdiği bir kent Floransa. Klasik Noel ışıklandırmalarının yanı sıra ışıklarla yapılan animasyon gösterileri Floransa’ya bu dönemde bambaşka bir hava katıyor. Burada kurulan Noel pazarları ise özellikle ailelere hitap ediyor. Eğer ailenizle birlikte yeni yıla merhaba demek istiyorsanız, birçok konser, gösteri ve etkinliğin yapıldığı Floransa tam size göre bir yer. Burada tadacağınız yerel kekler ve tatlılardan bahsetmiyoruz bile.

floransa

Roma

Vatikan nedeniyle Roma, yılbaşı kutlamalarının oldukça özel etkinliklerle kutlanmasına neden oluyor. Hemen her köşesinde bir etkinlikle karşılaşabileceğiniz Roma, aynı zamanda Novona meydanına kurulan Noel pazarıyla da özel bir çekim merkezi halini alıyor. Eğer Noel kutlamalarının biraz daha dini boyutunu deneyimlemek istiyorsanız, sizin yılbaşı şehriniz Roma. Ayrıca yeni yılda birçok antik eser farklı müzelerde ilk kez görücüye çıkıyor; meraklısına.

Roma

Napoli

Hz. İsa’nın doğuşunu anlatan temsillerin Napoli orijinli olduğuna inanılır. Burada üretilen Hz. İsa’nın doğuşu konulu resimler, heykeller ve birçok sanat eseri bu savı destekliyor. Napoli’nin bu tür eserler bakımından oldukça zengin bir kent olması, Yine Napoli’yi yeni yılbaşı tatilinin önemli merkezlerinden biri haline getiriyor.

napoli

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account