YEŞİL VE GRİ PASAPORTLULARA SCHENGEN ÜLKELERİ İÇİN YENİ UYGULAMA!

YEŞİL VE GRİ PASAPORTLULARA SCHENGEN ÜLKELERİ İÇİN YENİ UYGULAMA!

Avrupa Birliği, Schengen Bölgesi’ne giriş çıkışların daha güvenli hale gelmesini sağlamak amacıyla yeni bir uygulamaya gitmeye hazırlanıyor. ABD’nin yıllardır kullandığı bu sistemle birlikte artık Schengen Bölgesi’ne vizesiz girme hakkına sahip olan kişiler ‘ön onay’ almak durumunda kalacak.

Sistemin devreye girmesi Türkiye’den Schengen Bölgesi’ne vizesiz girişe olanak sağlayan yeşil ve gri pasaport sahiplerini de etkileyecek. Avrupa Birliği yolculuklara ilişkin onay ve bilgi sistemi olan bu uygulamayı 2021 yılında hayata geçirmeyi planlıyor.

Sistemle vizeye ihtiyaç duymayan kişilerin AB açısından güvenlik tehdidi oluşturmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yolculuklara ilişkin onay ve bilgi sistemine ETIAS adı veriliyor. Bu uygulamanın hayata geçmesiyle yolcuların internet üzerinde bir belge doldurması gerekiyor. Sistem, belgede yer alan verileri kontrol ettikten birkaç dakika sonra seyahatin onayına cevap verecek. Sistem uygun görmediği kişilere onay vermeyecek. Yolcu, belgede Schengen’e ilk girişi yapacağı ülkeyi bildirmek ve girişi bu ülkeden yapmak durumunda olacak.

Sistemin verdiği onay üç yıl geçerli olacak. Onayın çıkmaması halinde ise yolcunun Schengen ülkelerine vizesiz girme hakkı olsa da girişe izin verilmeyecek. Bu durum Schengen vizesine sahip kişileri etkilemeyecek.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account