Yolculuk Keyfi İyi Koltuk Seçimi İle Başlar

Yolculuk Keyfi İyi Koltuk Seçimi İle Başlar

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesindeki en çarpıcı olaylardan biri Hezarfen Ahmet Çelebi’nin 17. Yüzyılda Galata Kulesi’nden kendi yaptığı kanat aparatı sayesinde Üsküdar’a kadar uçmasıdır. Evliya Çelebi’ye göre Hezarfen’i böylesi çılgın bir maceraya İstanbul’a, İstanbul Boğazı’na bir de yukarıdan bakma merakı ve kuşlar gibi uçma isteği sürüklemiştir. Çoğu insan doğruluğu tartışılan bu hikâyenin öznesi Hezarfen’e özenmiştir. Okulda işlenen coğrafya dersleri ile hayatımıza giren “kuş bakışı” sözünün ne anlama geldiğini, havada süzülen kuşların bizi ve şehirlerimizi nasıl gördüğünü merak eden her çocuk uçma hayalini kurmuş, Hezerfen’in gördüklerini görmek istemiştir.

Günümüzde uçak seyahatleri sayesinde Hezarfen Ahmet Çelebi gibi kendinize kanat yapmanıza gerek olmadan şehirleri yukarıdan izleyebilir; dere, nehir, dağ, tepe, göl, ova gibi coğrafi şekilleri atlaslardaki fiziki haritalardan farklı bir şekilde gerçek boyutları ile görebilirsiniz. Bunun için sadece aldığınız uçak biletinize, gideceğiniz şehirdeki hava limanının iniş yönüne ve kişisel önceliklerinize göre koltuk seçmeniz yeterli olacaktır.

Uçak seyahatlerinde koltuk seçimi yaparken gideceğiniz şehri yukarıdan görmek önceliğiniz olabileceği gibi, koltuk aralığı, kapıya yakınlık, servis hizmetleri için yapılan hazırlıklardan uzaklık, koridor/pencere seçimi de tercihinizi etkileyebilir.

koltuk-secimi

Gittiğiniz şehrin havalimanına inerken şehri havadan görmeyi tercih eden biri iseniz uçağınızın iniş yapacağı havalimanı ve uçakların iniş yönü için küçük bir araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Manzara izleyeceğinizi düşünerek seçtiğiniz pencere kenarı koltuktan siz uçsuz bucaksız bir deniz izlerken diğer taraftaki pencere kenarında oturan yolcular kıyıya paralel uzanan dağ eteklerine kurulmuş şehri yukarıdan izlemenin tadını çıkarabilir.Tıpkı Trabzon Havalimanı’na iniş yapacak bir uçağın sol tarafını tercih edenlerin sadece Karadeniz’i görecekken, sağ tarafta oturanların Giresun’dan itibaren şehirleri, ilçeleri köyleri izleyebileceği gibi.

Uzun yolcuklar için bir uçak biletine sahipseniz ve tuvalet kullanımı, servis hazırlığı gibi hizmetlerin sizi rahatsız edeceğini düşünüyorsanız bu noktalara uzak koltuk seçimi yapmanız yolculuğunuzu kolaylaştıracaktır.

Geniş koltuk aralığı istiyorsanız acil çıkış kapıları arasındaki koltukları tercih edebilirsiniz.Bu seçimde sizi koltuğunuzun çok yatmaması ve pencereden uçak kanadı izlemek gibi handikaplar bekliyor olacaktır.

Uçak yere iner inmez uçaktan ayrılmak önceliğiniz ise, koridor tarafında kapıya yakın koltuk seçmeniz uçaktan inişinizi kolaylaştıracaktır. Yolculuk esnasında gün ışığından etkilenmeden uyumak isterseniz yine pencere tarafı olmayan koltukları seçebilirsiniz.Gurup halinde seyahat ediyor, birbirinize yakın oturmak istiyorsanız koltuk seçimi için biraz hızlı hareket etmeniz gerekecektir.

Küçük bir araştırma sonucu seçeceğiniz koltuğunuz ile yolculuğunuzdan aldığınız keyfi arttırabilir, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin yıllarca anlatılan uçuşu gibi keyifle anacağınız bir yolculuk yapabilirsiniz…

koltuk-secimi-2

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account