YUNANİSTAN’IN EVİA ADASI (EĞRİBOZ) SİZİ SİRTAKİYE ÇAĞIRIYOR

YUNANİSTAN’IN EVİA ADASI (EĞRİBOZ) SİZİ SİRTAKİYE ÇAĞIRIYOR

Yunanistan’ın Girit’ten sonraki en büyük ikinci adası konumunda olan Evia Adası, deniz atı şekli, turkuaz kıyıları, şirin köy ve kasabaları ile gezginlerin önemli bir varış noktası konumunda. Türkiye’de Eğriboz Adası olarak bilinen Evia adası hem kültür hem deniz tatili beklentisi içinde olanlar için cazip yerlerin başında geliyor. Evia Adası’nı haritaya bakınca bir adadan çok anakaraya yapışık onun bir parçası gibi algılayabilirsiniz ancak anakara ile adayı ayıran dar bir boğaz var. Eğriboz Boğazı olarak isimlendirilen boğazın üzerinde biri eski biri yeni 2 köprü bulunuyor.

Evia Adası, Osmanlı döneminde askeri üs olarak da kullanılmış. Ada, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta bulunuyor. Evia’nın kalbi olduğu söylenen Halkis’te karşınıza Evia’nın ruhunu yansıtan semboller çıkabilir. Halkis, restoran, taverna, cafe ve alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar ile önemli bir yaşam merkezi havasına sahip. Evia adası tarihi ve kültürel eserler açısından da zengin bir yer. Mitoloji kahramanı Artemis’in kayıp tapınağının Evia’da bulunduğu biliniyor.

Evia adasının yaklaşık 1000 km’lik sahil şeridine sahip. Yazlık evleri, motel ve otelleri yanısıra 5 yıldızlı otelleri bulunan ada 100’ün üzerinde plaja sahip. Doğal güzellikleri, ilginç kıyı şekilleri ile de merak uyandırıyor. Eğriboz Adası 4 mevsim tatil yapabileceğiniz bir varış noktası. Ada aynı zmanada gemi yapımı tezgahları, denizcilik, maden ve tabii turizm sektörlerinin faaliyet gösterdiği bir yer konumunda.

TURDA NELER VAR?

Ege’de Sirtaki adıyla satışa açılan ve tur içinde sirtaki eğitiminin de yer aldığı Evia adası turumuzda şehrin simge yapısı olarak bilinen, 1894 yılında yapılmış Kızıl Ev, Belediye Binası, Karababa Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Şehir Kütüphanesi, Sanat Galerisi, Roma döneminden kalma Su Kemeri, Emirzade Türk Camii, Halk Sanatları Müzesi, tarihi Tren Garı, Bizans döneminden kalma St. Nicholas Kilisesi, Hıristiyanlığın erken döneminden kalma St. Paraskevi Bazilikası, ve yerel halk ile turistlerin uğrak bölgesi olan Kordon Boyu görülecek yerler arasında yer alıyor. Akşam ise Halkis gece turu yaparken taverna keyfi de yaşabilirsiniz. Turumuzun ikinci ve üçüncü günler ise tam gün Evia (Eğriboz) adasını keşfe çıkıyoruz. Akşam ise dileyen misafirlerimiz ile ikinci gün Artaki Köyü, üçüncü gün akşamı ise Gimno Köyü’ne keyifli bir akşam yemeği için gidiyoruz. Dördüncü gün ise Orta Evia turu yapıyoruz ve akşam ekstra olarak yemekli, Steni Dirfi Köyü turu gerçekleştiriyoruz.

Turumuzun beşinci ve son günü başkent Atina’ya doğru yol alıyoruz. Atina’da Agora, Zeus Tapınağı, Parlamento Binası ve burada gerçekleşen törensel askeri nöbet değişimi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Başbakanlık Konutu, tarihi Olimpiyat Stadyumu, Panepistimou Bulvarı, Ulusal Kütüphane ve Akademi Üniversitesi Binası görülecek yerler arasında. Sonrasında, Akropolis’in eteklerinde ve Monastraki ile Sintagma Meydanlarının tam ortasında yer alan, şehrin en önemli bölgelerinden Plaka Semtine gidiyoruz. Tur liderimiz sizlere bölgeyi anlattıktan sonra, serbest zaman veriyoruz. Tarihi evler, çeşitli dükkanlar, kafe, bar ve restoranlar ile dolu olan bu bölgede gönlünüzce gezebilirsiniz. Gezinizde, Monastraki ve Sintagma Meydanları ve Ermou Caddesini de gezmenizi tavsiye ederiz.

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account