YURTDIŞI SEYAHATLERİNDE ALMANYA NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

YURTDIŞI SEYAHATLERİNDE ALMANYA NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

Usta turizm yazarı Kerem Küfteoğlu, bölge bölge, şehir şehir Almanya’nın tatil konusunda tercihlerimizi etkileyen turizm planlamalarını kaleme aldı. Peki söz konusu tatil olunca neden Almanya’yı çok seviyoruz? İşte cevaplar;

Almanya turizm tanıtımında, Türkiye’nin aksine, bölgesel ve tematik konulara odaklanıyor. Bu işi üstlenen Ulusal Turizm Kurulu (GNTB) her yıl ülkenin farklı bir bölgesini farklı temalarla tanıtarak öne çıkarıyor.

GNTB’nin katıldığımız bu yılki uluslararası basına yönelik olarak hazırlanan ve turizmciler arasında ‘Fam Trip’ olarak bilinen tanıtım turunda bazı konular dikkatimizi çekti.

Yukarı Ren Vadisi ve Bavyera Bölgesini tanıtım turu kapsamında Freiburg, Esslingen, Regensburg, Münih ve Stuttgart’ı gezdik. Burada dikkatimizi çeken bazı konulara değinip, bilgi paylaşımı yapmakta yarar görüyoruz. Bölgesel ve tematik turlarda, gezdiğimiz şehirlerin doğa, tarih, efsaneleri, yeme-içme kültürü, festivalleri, sportif ve sanatsal etkinliklerinin fazlasıyla öne çıkarıldığına tanık olduk. Tanıtımda bütünlüğü yakaladıkları gibi, gezilen yerlerin kendine özgü yanları güme gitmesinin diye bunların altını çizdiler.

Örneğin Almanya’nın en güneyinde bulunan yeşille özdeşleşen Freiburg’u ‘Kara Ormanların Başkenti’ olarak tanıtıyorlar. Şehir günümüzde çevrecilik konusunda model olarak alınıyor. Freiburg Turizm Pazarlama Merkezi (FWTM), toplam uzunluğu 500 KM’ye ulaşan bisiklet yolunu tanıtan,  kentin 29 Yeşil Noktasını ayrıntılı gösteren ‘Yeşil Kent Haritası’ hazırlamış. Kent yılda 3 milyonu aşkın turisti ağırlıyor. Çevreci şehir olarak öne çıkan kent için önümüzdeki yıllarda belirlenen hedeflerin altı da çiziliyor. Sürekli yeni otel yatırımları ve yatak kapasitelerini arttırmayı değil, sürdürülebilirliği devam ettirmeye odaklanmışlar. Tatilci eğilimlerini de dikkate alan yöneticiler, kentte karbon ayak izini yüzde 50 azaltıp, 2050 yılında ise tamamen sıfırlamayı hedefliyor.

Stuttgart bölgenin en dikkat çekici kenti Esslingen’de festivallere ağırlık veriliyor.  Bini aşkın tarihi binaya sahip olan kent, yazın çeşitli sanatsal etkinliklerle, kışın da Noel Pazarı ile yerli-yabanı turistleri çekiyor. Ortaçağ havası estirilen kentte, gezginlere ortaçağ yeniden yaşatılıyor.  200’ü aşkın yarı ahşap evleri yıkılıp yerlerine AVM dikmiyorlar. Tam tersine koruyup sahip oldukları bu değeri turistik ürün olarak pazarlıyorlar. Ziyaretçilere Kessler’in köpüklü şarap mahzenini gezdirip, şarap tadımları da yaptırılıyor.

Münih’te bira festivalleri, bira tadımını tanıtırken, Stuttgart’ta ise ağırlıklı olarak otomotiv sanayi ve bu sanayiye ilişkin müzelerin yanı sıra, ünlü şairlerini ve TV Kulesi’ni ön plana çıkarıyorlar. Şehrin hikâyesini anlatan rehberler de çoğu kez Ortaçağ kıyafetleri içinde işlerini icra ediyor. Böylece ziyaretçiyi tarihin içine daha rahat çekebiliyorlar.

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde bulunan Regensburg’ta yeme-içme kültürü, Tuna Nehri üstünde tarihi kayıklara gezintiler ve bira veya şarap tadımları öne çıkarılıyor. Dünyanın en güzel kentleri arasında gösterilen kent, su ve şarabın kenti olarak tanıtılıp buradaki her hikâyenin bu iki nesneye bağlandığı anlatılıyor.

Almanya’nın Yukarı Ren Vadisi ve Bavyera Bölgesini de diğer bölgeler gibi, ülkenin güçlü olan iç turizminden besleniyor. Buna rağmen bölgesel ve tematik turlar farklı talep ve zevklere hitap edecek şekilde sürekli geliştirilip dünya turizm pazarında vitrine çıkarılıyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account