YURT DIŞI TATİLİNDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

YURT DIŞI TATİLİNDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Uzun bir çalışma temposunun ardından tüm yıl beklediğiniz yaz tatili gelip çattı. Bu yaz tatilinizi yurt dışında geçirmek gibi bir niyetiniz varsa, yurt dışı tatiline çıkmadan hemen önce mutlaka yapılması gerekenleri bir kez daha gözden geçirmenizi öneririz. Peki, nedir yurt dışı tatiline çıkmadan önce yapılması gerekenler? Sizler için küçük bir hatırlatma listesi hazırladık.

VİZE BAŞVURUSUNDAN ÖNCE PASAPORT TARİHİNİZİ KONTROL EDİN

Başka bir ülkeye seyahat etmek üzere vize başvurusunda bulunmak için pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olması gerekiyor. Aksi takdirde vize alamama ihtimaliniz hayli yüksek. Hatta Amerika ve İngiltere gibi dilerseniz uzun süreli vize alabileceğiniz bir seyahat programınız varsa pasaportunuzu alabileceğiniz vize süresine göre yenilemeniz hem ekonomik anlamda, hem de ikinci bir işten kurtulma anlamında sizi hayli rahatlatacaktır.

Pronto_Tur (4)

GİDİLECEK ÜLKE İÇİN SEYAHAT AŞISI GEREKİYORSA UYGUN TARİHLERDE YAPTIRIN

Gelişmiş batı ülkeleri için böyle bir ihtiyaç olağanüstü durumlar dışında karşımıza çıkmasa da çoğunluğu Afrika ülkeleri olmak üzere birçok destinasyon için aşı olmanız gerekiyor. Gidilecek ülkenin yaygın hastalıklarından korunmanız için hayli önemli olan aşı uygulaması birçok durumda vize koşullarından biri olarak karşınıza çıkacaktır. Hangi ülkelerin seyahat aşısı istediğine dair detaylı bilgileri Turizm Bakanlığı resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Pronto_Tur (2)

SEYAHAT UYARILARINI GÖZDEN GEÇİRİN

Gitmek istediğiniz ülkenin nesnel koşulları kimi konularda daha dikkatli olmanızı gerektirebilir. Bu bilgileri önceden öğrenebileceğiniz en güvenilir kaynaklar Dış İşleri Bakanlığı’dır. Dış İşleri Bakanlığı web sitesinde bulunan seyahat uyarılarına yurt dışı tatilinizi planlamadan önce bir göz atmanızda fayda var.

Pronto_Tur (8)

SEYAHAT BELGELERİNİZİ YANINIZA ALMAYI UNUTMAYIN

Yurt dışı tatilinden hemen önce rezervasyonlarınızı ve seyahat izinlerinizi gösteren belgelerinizi mutlaka yanınıza alın. Online olarak yaptığınız kimi rezervasyonlarda dahi bu belgelere ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

ELEKTRONİK CİHAZLARINIZLA İLGİLİ İHTİYAÇ DUYABİLECEĞİNİZ HERŞEYİ YANINIZA ALIN

Yurt dışı seyahatlerinde en sık yaşanan aksaklıklardan biri elektronik cihazların gidilen ülkedeki kullanım uyumu. Çoğu zaman priz farklılıkları ile karşımıza çıkan bu sorun kimi zamanda uygun adaptör ya da benzer aparatları gidilen ülkede bulamama olarak deneyim edilebiliyor. Bu konuda herhangi bir aksaklık olmasın istiyorsanız elektronik cihazlarınızın tüm aparatlarını yanınıza almayı unutmayın.

Pronto_Tur (6)

MUTLAKA SAĞLIK SİGORTASI SATIN ALIN

Sağlık sigortası çoğu seyahat sever tarafından gereksiz bir ayrıntı olarak değerlendirilse de siz siz olun bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Yaşabileceğiniz herhangi bir olumsuzlukta aldığınız sağlık sigortasının sizin can simidiniz olacağını unutmayın. Zira birçok ülkede baş ağrısı için yaptırdığınız küçük bir iğne dahi eğer seyahat sağlık sigortası alamamışsanız ciddi bir bütçe kaybıyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Pronto_Tur (7)

DAHA İYİ İLETİŞİM KURABİLMEK İÇİN LOKAL DİLDE BİRKAÇ SÖZCÜK ÖĞRENİN

Her nereye giderseniz gidin, selamlaşma gibi basit ritüelleri, gideceğiniz ülkenin dilinde yaparsanız herkesin sizinle daha pozitif ilişki kuracağını unutmayın. Gideceğiniz ülkenin kullandığı dilde birkaç sözcük biliyor ve bunları yeri geldiğinde kullanıyor olmanız yurt dışı tatilinizin daha keyifli olmasını sağlayacaktır.

Pronto_Tur (5)

BONUS: TÜM BUNLARI SİZİN İÇİN DÜŞÜNÜP PLANLAYAN PRONTO TUR’DAN DESTEK ALIN

Yurt dışı turlarında 23 yıllık deneyimi ve misafir memnuniyetini ilke edinen çalışma sistemiyle Pronto Tur, seyahate dair ihtiyaç duyduğunuz her konuda sizin için düşünüp sizin için planlamaya hazır. Şimdiden bol keyifli seyahatler.

Pronto_Tur (3)

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account