YURTDIŞINA İLK KEZ ÇIKACAKLAR İÇİN TAVSİYELER

YURTDIŞINA İLK KEZ ÇIKACAKLAR İÇİN TAVSİYELER

Yurtdışı deneyimi, hayalleri süsleyen en önemli anlardan biri. Özellikle ilk kez yurtdışına çıkmak, tarifi imkansız bir heyecan. Farklı kültürleri tanımak, tarihte iz bırakan mekanları gezmek, fantastik bir yolculuk yapmak, eğitim amaçlı gitmek ve daha birçok sebep yurtdışı seyahati için birer neden olabilir. Neden her ne olursa olsun bu deneyimin, hayata ve insanlığa bakış açısında radikal değişimlere sebep olacağı kesin. Doğru seçilmiş bir yurtdışı tercihi, her yönü ile kişiler üzerinde çok büyük etkiler meydana getirir. Eğer ki, ilk kez yurtdışına çıkıyorsanız, bu etkinin boyutu daha da fazla olacaktır. Eğlenceli, zevkli ve sıra dışı bir deneyim için bazı kriterleri de göz önünde bulundurmanız, yurt dışı seyahatinizin daha keyifli geçmesini sağlayacak ve bir geziden çok daha fazlasını deneyimlemenizi sağlayacaktır.

İlk Kez Yurtdışına Çıkmak İsteyenlerin Yol Haritası

İlk kez yurtdışına çıkmak isteyenlerin heyecan ve korkuyu bir arada yaşadığı biliniyor. Yurtdışına nasıl gidilir ve yurtdışına çıkmak için gereken şeyler neler gibi onlarca soru işareti de bu heyecan ve korkunun dozunu arttırdığı bir gerçek. Fakat yurtdışına çıkmak için gerekenler nelerdir, bildiğiniz takdirde çok daha keyifli bir yurt dışı deneyimi yaşayabilirsiniz. Öncelikle, hangi ülkeye gideceğinize bağlı olarak dikkat etmeniz gereken kurallar farklı olabilir. Bu kurallar, genel olarak tüm dünyada aynı olmasına rağmen; bazı gelenek ve göreneklere göre ayrışabilir. Bu nedenle gideceğiniz ülkenin örf, adet ve kurallarını detaylı bir şekilde araştırmanız gerekir. Hangi ülkeye gideceğinizi belirledikten ve bu ülke ile ilgili ilk etapta dikkat etmeniz gereken kuralları öğrendikten sonra, sıra yurtdışına çıkarken gerekli evrakların teminine ve diğer yapılması gerekenlere geldi. Peki, ilk kez yurtdışına çıkmak istiyorsanız bu durumda yurtdışına çıkarken alınması gereken belgeler ve evrakların tamamına sahip misiniz?

Yurtdışına Gitmek İçin Neler Gerekli: Pasaport, Vize, Yurtdışı Harç Bedeli…

İlk kez yurtdışına çıkmak istiyor ve her şeyi en doğru şekilde hazırlamak istiyorsanız, öncelikle gideceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğinden emin olmanız gerekir. Bu ülkeleri Dışişleri Bakanlığı/Konsolosluk İşlemlerinden öğrenebilirsiniz. Gerekli vize işlemlerini önceden başlatmanız, zamanında seyahati gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Bunun için en az 5 iş günü öncesinden başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Başvuru işlemlerini, gideceğiniz ülkenin konsolosluk, başkonsolosluk veya yetkili kuruluşlarından yapabileceğiniz gibi aracı kurumlarla da tamamlayabilirsiniz. Eğer yurt dışına bir tur ile gidiyorsanız, acenteniz sizin için tüm işlemleri kolaylıkla tamamlayacaktır.

İster ilk kez yurtdışına çıkıyor olun, isterseniz de sıkça yurt dışı seyahatleri gerçekleştiriyor olun pasaport sahibi olmanız şart. Pasaport temin etmek için il ve ilçenizdeki nüfus müdürlüklerine doğrudan başvurmanız gerekir. Bunun için, epasaport.gov.tr üzerinden online başvuru yapmanız ilk adım olmalı. Sonrasında ise randevu gün ve saatinde, nüfus cüzdanı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaport ve anlaşmalı bankalara pasaport harcını ödediğinize dair banka dekontu ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İlk kez yurtdışına çıkmak isteyenlerin vize ve pasaport işlemleri biraz daha uzun olabilir. Vize ve pasaporttan sonra yurt dışı çıkış harç pulunu da ödeyerek tüm resmi evrakları tamamlamış olacaksınız.

 Yurtdışına Giderken Havaalanındaki İşlemler Neler?

İlk kez yurtdışına çıkmak için resmi evrakları tamamladıktan sonra sıra yurtdışına giderken havaalanındaki işlemlere geldi. Öncelikle check-in kontuarına giderek, eğer yapmamış iseniz check-in işlemlerini yaparak koltuk işlemlerinizi bitirin. İç hatların aksine en az 2 saat öncesinde bu işlemleri yapmanız daha güvenli bir seyahat için size avantaj sağlayacak. Eğer ilk kez yurtdışına çıkıyorsanız, havaalanı işlemlerinde heyecan yaşamanız normal. Güvenlik işlemlerinde ilginç sorularla da karşılaşabilirsiniz. Bu, nadir bir durum olsa da şimdiden hazırlıklı olun ve sakin bir şekilde tüm güvenlik sorularını eksiksiz şekilde cevaplayın. Gideceğiniz ülkenin ülkemiz ile olan siyasi ilişkilerine göre, soruların boyutu farklı olabilir.

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

İlk kez yurtdışına çıkmak, çok keyiflidir, ancak doğru bir planlamayla… Özellikle de ilk kez yurtdışına çıkıyorsanız, pasaport, vize ve diğer resmi evrakların doğru şekilde tamamladığınızdan ve yanınıza aldığınızdan emin olmanız gerekir. Havaalanı işlemleri için 2 saat öncesinden check-in işlemlerini yapmalısınız. Çantanızda sıvı, kesici ya da yaralayıcı madde bulunmadığından emin olun. Gideceğiniz ülkeye ve kalacağınız süreye bağlı olarak yeterli miktarda para bulundurduğunuzdan emin olmalısınız. Avrupa ülkeleri için Visa kartlarına ve Amerika için Maestro kartlarına sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz (kredi kartı kullanımı için). Cep telefonunuzun GSM işlemlerinin yurt dışına açık olmasını sağlayın. Sigorta ve sağlık poliçenizi yaptırmayı unutmamalısınız. Uçuşlarınızın aktarmalı olup olmadığına bağlı olarak transfer ücretleri hakkında çekincelerinizi paylaşmanız gerekir ve en önemlisi kalacağınız yer… Konaklama işlemleri için önceden yer rezervasyonu yaptırmalısınız ya da tüm bu ayrıntılarla sizin için ilgilenen Prontotour’un konaklama ve rehber imkanlarından yararlanabilirsiniz.

İlk kez yurtdışına çıkacaksanız, bunun sizin için büyük bir deneyim olacağını ve bu nedenle karşılaşacağınız herhangi bir problemin sizin için büyük bir tecrübe olacağını unutmayın. Unutmamamız gereken en önemli kural ise her ne olursa olsun; sakin ve soğukkanlı kalmanız gerektiğidir.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account