ZENGİN KÜLTÜR VE MUHTEŞEM DOĞA… ZAGREB SEYAHATSEVERLER İÇİN ÇOK İDEAL

ZENGİN KÜLTÜR VE MUHTEŞEM DOĞA… ZAGREB SEYAHATSEVERLER İÇİN ÇOK İDEAL

Hırvatistan’ın hem başkenti hem de en kalabalık şehri olan Zagreb, Sava Nehri üzerinde Adriyatik Denizi ile Avrupa’yı birbirine bağlayan konumda yer alıyor. Balkan coğrafyasında yer alan Zagreb; hareketli yaşantısı, dar sokakları, tarihi müzeleri, doğal parkları, sarayları ile seyahatseverler açısından çok ideal bir rota. Yaklaşık olarak bir milyonun üzerinde nüfusa sahip şehir düzenli planlamasıyla da Avrupa’nın gözde şehirleri arasında gösteriliyor.

Zagreb bu arada 2016 yılında Avrupa’nın en iyi noel pazarı ödülünü almış güzel şehirlerden. Noel pazarlarını Ban Jelacic Meydanı olmak üzere şehrin farklı 3 noktasında bulunuyor. Özellikle Noel dönemlerinde şehir adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Şu bir gerçek ki Noel döneminde Zagreb, bambaşka bir hale bürünüyor.

Zagreb küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecek yerleri açısından misafirlerini memnun eden bir şehir. Yapıların çoğu Barok ve Gotik mimari tarzda olan Zagreb’i 2 farklı kısımda gezebilirsiniz. Yukarı ve Aşağı şehir olarak adlandırılan bölgelerde Zagreb’i keşfedebilirsiniz.

YUKARI ŞEHİR BÖLGESİ

Yukarı Şehir (Kaptol), Zagreb’in Ortaçağ’dan kalan kültür mirasını barındıran Yukarı Şehir’e ahşap merdivenlerle veya 1890’da yapılmış fünikülerden geçerek ulaşabilirsiniz.  Daracık renkli sokakları ve küçük binalarıyla adeta bir film stüdyosunu andırıyor  tarihi Kaptol ile Gradec kentlerinin yer aldığı Gornji Grad yani yukarı kent, şehrin en eski yerleşim yeri. Pek çok tarihi yapının korunarak günümüze ulaştığı bölgede Ortaçağ’dan kalma yapılar bulunuyor.

AŞAĞI ŞEHİR BÖLGESİ

Aşağı Şehir(Donji Grad),  Zagreb’in en canlı ve dinamik bölgesi Aşağı Şehir bölgesinde ki anıtsal yapıların çoğu 19. yüzyılda inşa edilmiş. Neo-Klasik ve Neo-Rönesans mimarisi tarzında yapılar bulunuyor.   Aynı zamanda şehrin modern kısmını yansıtan oldukça büyük parklar, müzelerin olduğu ve tiyatroların oynandığı güzel bölgelerden.

JELACIC MEYDANI

Modern Zagreb’in merkezi durumunda olan Ban Jelacic Meydanı, 1641’den beri şehrin ticaret merkezi olarak hizmet vermekte. Bu meydanda bulunan yapıların çoğu 19 Yüzyılda farklı mimarileri tarzlarda yapılmış. Meydanda akşamın erken saatlerinde gençler kendi çapında bazı müzisyenler küçük konserler vermekte.  Zagrebliler için en gözde buluşma yeri olan meydan,  festival kutlamalarına,  tiyatro gösterilerine,  kültürel etkinlikleriyle her zaman hareketlidir.

ZAGREB KATEDRALİ

Kentin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Zagreb Katedrali Hırvatistan’ın kültürel mirasının en önemli eseri.  Aziz Stephen ve Aziz Ladislaus’a adanan katedral 105 metre yüksekliğinde olan iki kulesi ile şehir merkezi olan Kaptol bölgesinde bulunuyor. 11. yüzyılda inşa edilen görkemli katedral sahip olduğu Neo-Gotik tarzında yapılmış. Şehri kuşbakışı merak ediyorsanız kuleye çıkıp şehrin en güzel resimlerini çektirebilirsiniz.

DOLAC PAZARI

Dolac Pazarı, şehrin merkezinde bulunan ve harika bir Açıkhava pazarı olarak biliniyor. Kırmızı şemsiyelerin altında kurulan güzel pazarda çoğu satıcı kadın ve kadınların kendi yetiştirdikleri köylerden mevsimlik sebze ve meyveler bulunuyor. Orta Çağ’dan beri süregelen pazarda, taze sebze ve meyveler günlük olarak satılıyor. Burada ayrıca şehre özgü çiçekler ve yerel motiflerle bezenmiş danteller gibi yerel hediyelik eşyalar da satılıyor.

ST. MARK’S KİLİSESİ

13.yüzyılda inşa edilen kilise, Zagreb’in en eski ve sembolik yapılarından biri. Renkli kiremitlerle dekoratif desenlerle döşenmiş çatısı, barındırdığı heykel ve freskleriyle Zagreb’in en güzel kiliselerinden. Mark’s Kilisesi, Romanesk ve Gotik Mimarisiyle yapılan kilisenin çatısında bulunan amblemleri  Hırvatistan, Slovenya ve Dalmaçya üçlü krallığını ifade ediyor.

LOTRSCAK KULESİ

Güney şehir kapısını korumak amacıyla 13’üncü yüzyılda yapılan kule, Şehrin tüm güzelliğiyle kuşbakışı olarak görebileceğiniz en iyi nokta.

ST CATHERİNE CİZVİT KİLİSESİ

Barok mimari tarzda yapılan güzel kilise 1620-1632 yılları arasında inşa edilmiş. Nef’in tavanındaki St Catherine’in hayatını betimleyen 18. yüzyıl madalyonlar bulunuyor. Kilise, hem Hıristiyanlık hem de İslam ve Yahudilik için kutsal bir yer olarak kabul ediliyor.

KIRIK KALPLER MÜZESİ

Eşi ya da sevgilisinden ayrılanların bağışladığı, birlikteliklerine tanıklık etmiş yüzlerce farklı nesne dönüşümlü olarak sergileniyor.  Olinka Vistica ve Drazen Grubisic”in beş yıl önce ilişkilerinin “mirasını” muhafaza etmek için başlattıkları ve hüzünlü ayrılıklarının tanığı olan eski ilişkilerinden kalan eşyaları bağışlamasıyla 2006’dan beri bu müzede sergileniyor. Sergilenen her nesne anonim, kime ait olduğu belirtilmiyor. Ama ait olduğu ilişkiye dair bir açıklama konuluyor yanına. Sergide  Aşk mektupları, takma bacak, oyuncak ayılar, fotoğraflar, farklı hediyelikler, gelinlikler, taşlar bulunuyor. İlk olarak Zagreb’de açılan sergi, Berlin, Belgrad, Saraybosna, Ljubljana, San Francisco, Singapur gibi şehirlerde gezip müzedeki değerli eşyalar sergilenmiş.

MAKSİMİR PARK

18 hektarı kaplayan yeşilliğiyle huzur veren ve çeşitli ağaçlık alanları olan park,  1794’ten beri en çok tercih edilen yerler arasında.  Sokaklar, çimler ve yapay göller ile ormanın ve İngiliz tarzı bahçelerin harika kombinasyonu sayesinde, kısa süre içinde şehirdeki en popüler park haline geldi. Park, yapay göller, hayvanat bahçeleri ve çeşitli süslemeleriyle eşsiz doğa manzaraları sunuyor. Maksimir Parkı, peyzaj mimarlığı, kültürel ve tarihi eser anıtı ve Zagreb şehrinin bir sembolü olarak korunmakta olup, peyzaj mimarlığı ve korunan kültürel değerler olağanüstü ve dikkat çekici.

PLİTVİCE GÖLÜ ULUSAL PARKI

Büyüleyici bir manzaraya sahip olan Plitvice Gölü, Alplerin uzantısı olan Plješevica, Mala Kapela, ve Medveđak dağlarıyla çevrili bir konumda bulunuyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Plitvice Milli Parkı, sahip olduğu doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakıyor. Parkta turkuaz, mavi ve yeşilin çeşitli tonlarını taşıyan, birbirleriyle bağlantılı olağanüstü güzellikte 16 göl bulunuyor. Milli parkın en göz alıcı yanı ise doğal güzellikleri olan çeşitli büyüklükteki 300’ü aşkın şelale ile ayrı bir dünya sunuyor adeta. Büyük Şelale,  78 metre yükseklikten tül gibi aşağı süzülen sularıyla 78 metre yükseklikten tül gibi aşağı süzülen sularıyla seyehatseverler tarafından büyük ilgi görüyor.  Boz ayılarını yakından görebileceğiniz Plitvice Milli Parkı, Flora ve fauna zenginliğiyle beraber 156 kuş, 321 kelebek ve 20 farklı türden de yarasayı barındırıyor. Zümrüt yeşili ormanlarının yanı sıra ilginç sarkıt ve dikitlerin yer aldığı mağaralarıyla Park görülmeye değer.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account