ZİYARETÇİLERİNE GÖRSEL ŞÖLEN YAŞATAN VICTORIA ŞELALELERİ

ZİYARETÇİLERİNE GÖRSEL ŞÖLEN YAŞATAN VICTORIA ŞELALELERİ

Doğanın nefes kesici güzellikleriyle karşılaşmaya hazır olun! Victoria Şelaleleri, gezegenimizin en büyük şelaleleri arasında yer alıyor. Algı sınırlarını aşan Victoria Şelaleleri’ni yakından izlemek, saniyede yaklaşık bir milyon litre suyun 108 metre yükseklikten aşağıya döküldüğünü görmek muhteşem bir deneyim. Şelalelerin gürüldeyişi eşliğinde saçılan saçılan suların oluşturduğu gökkuşağı büyüleyici manzaralar oluşturuyor. Yağmur yağmaya başladığında kahvesini alıp camın önüne gelenlerden misiniz? Cevabınız evet ise yağmurdan sonra ortaya çıkan toprak kokusunun hiç eksilmediği Victoria Şelaleleri’ne davetlisiniz! Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken lokasyonların başında gelen Victoria Şelaleleri hakkında bilgi edinmek, tabiatın bu muhteşem armağanını yakından tanımak için doğru yerdesiniz. İşte tüm güzellikleri ve sıradışı özellikleriyle Victoria Şelaleleri…

Güzelliğiyle Dillerden Düşmeyen Victoria Şelalesi Nerede?

Yerel dilde Mosi-oa-Tunya olarak adlandırılan Victoria Şelaleleri dünyanın en fakir 10 ülkesi arasında yer alan Zimbabwe ile durumu pek de iç acıcı olmayan Zambiya ülkelerinin sınırında yer alıyor. Şelaleyi iki ülkenin topraklarından da görmek mümkün. Zimbabwe’de, görevini 2017 yılında, neredeyse 100 yaşına geldiğinde bırakan eski devlet başkanı Muabe döneminde yüksek enflasyon sebebiyle yerel para tedavülden kaldırılmıştı. Günümüzde Zimbabwe’de çoğu para birimi geçerli ancak toplum genel olarak Amerikan dolarına adapte olmaya çalışıyor. Şelaleyi Zambiya’dan görmek de mümkün ancak en güzel manzaraları yakalamak isteyen gezginlere Zimbabwe tarafını tavsiye ediyoruz. Ülkemizden Zimbabwe’ye düzenlenen turlar ile profesyonel rehberler eşliğinde Victoria Şelaleleri’ni keşfedebilirsiniz.

Doğanın Kalbine Yolculuk: Victoria Şelalesi İlgili Bilgiler

Bir şelalelerin büyüklüğünü belirlemede kullanılan üç temel unsuru şöyle sıralayabiliriz: genişlik, yükseklik ve debi. Victoria Şelaleleri bu unsurlardan hiçbirinde “en” değil ancak üç unsur birlikte değerlendirildiğinde Niagara ve Iguazu şelaleleri ile birlikte dünyanın en büyük şelalelerinden biri. Victoria Şelalesi, 108 metre yükseklikten, 1.7 kilometre boyunca tek bir kütle halinde akması sebebiyle Niagara ve Iguazu şelalelerinden bir adım öne çıkıyor ve dünyanın en büyük şelalesi olarak kabul ediliyor. Şelalenin tam orta noktasında hiç kaybolmayan bir gökkuşağı olduğundan bahsedilse de bu bilgi doğru değil. Havanın puslu olduğu günlerde gökkuşağını görmek pek mümkün değil. Arkeolojik çalışmalar, bölgenin en azından 10 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu gösteriyor. Şelalelerin bulunduğu Victoria Falls şehri bir turizm merkezi olsa da vahşi yaşamla iç içe olduğu için hava karardıktan sonra yürüyüş yapmak tehlikeli yırtıcı hayvanlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Victoria Şelalesi’nin Keşfi ve İsminin Anlamı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Victoria Şelalesi, her yıl onlarca farklı ülkeden ziyaretçi akınına uğruyor. Doğa tutkunları, ekstrem spor meraklıları ve muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak isteyenler tarafından tercih edilen şelaleler, yirminci yüzyılın sonlarından beri yıllık 300 bin turisti ağırlıyor. Yıldızı hızla parlayan Victoria Şelaleleri’nin, önümüzdeki on yıl içinde yıllık bir milyonu aşkın turistle buluşacağı tahmin ediliyor. “Peki Afrika Kıtası’nın güneyinde bulunan bu şelale nasıl oldu da Victoria ismini aldı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Batı medeniyetleri adına ülkeyi keşfeden ve şelalelerin ismini belirleyen ilk gezgin İskoç kaşif David Livingstone olmuş. Yerlilerin kullandığı ve “gürleyen duman” anlamına gelen Mosi-oa-Tunya ismini beğenmeyen Livingstone, yürüttüğü misyonerlik faaliyetleriyle olduğu kadar yaptığı keşiflerle de kraliçesini onurlandırmak istiyordu. Bu nedenle şelalelerin bulunduğu bölgeyi haritasında işaretleyerek üzerine İngiltere Kraliçesinin ismini (Victoria) yazmıştı. O günden beri, yerliler hariç herkes burayı Victoria Şelaleleri olarak tanıyor.

Victoria Şelalesi’ne Ne Zaman Gitmeli?

Bu sorunun cevabı tanık olmak istediğiniz manzaraya göre değişiklik gösteriyor. Eğer şelalenin kuvvetli olduğu yani debisinin yüksek olduğu dönemde görmek isterseniz, şelaleyi Şubat ve Mayıs ayları arasında ziyaret edebilirsiniz. Bu dönemde giderseniz hayatınızın en kıymetli ve en şaşırtıcı manzaralarından biriyle karşılaşacaksınız ama fotoğraf bile çekemeyecek kadar ıslanma ihtimaliniz de var. Alt tarafı şelale diye düşünmeyin, bu şelaleden sıçrayan sular sebebiyle şelalenin çevresinde yağmur ormanları oluşmuş! Bu bilgi ışığında şelalenin ihtişamını hayal gücünüze bırakıyoruz… Rahat rahat fotoğraf çekmek ve şelalenin etrafındaki sportif aktivitelere katılmak isterseniz en uygun zaman dilimi suların çekildiği ve debinin azaldığı dönem olan haziran-eylül aralığı. Suların çekilmesi manzaradan bir şey eksiltmiyor; kudretli şelale yılın her döneminde nefes kesiyor!

Victoria Şelaleleri’ne Hazırlık

Şelaleler gerçek bir doğa alanında yer aldığı için ziyaretinizden önce valiz hazırlarken her ihtimali düşünmelisiniz. Victoria Şelaleleri’ne gitmeden önce valizinizde bulunması gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Şelalelere, debinin yüksek olduğu dönemde gidecekseniz yanınızda mutlaka yağmurluk ve suya dayanıklı ekipmanlar bulundurmalısınız.
  • Güneş kremi ve şapka yaz döneminde daha rahat gezmenizi sağlar.
  • Şelaleler, ormanın ve suyun iç içe geçtiği bir bölgede bulundukları için civardaki sivrisineklerin sayısı bir hayli fazla. Bu yüzden sivrisineklerden korunmanızı sağlayacak losyon veya sprey kullanmak isteyebilirsiniz.
  • Sıcak havalarda rahat etmenizi sağlayacak ama sivrisineklerden de korunmanıza yardımcı olacak uzun kıyafetler tercih ederseniz daha daha rahat gezebilirsiniz.
  • Eğer valizinizde fazladan yer varsa, kullanmadığınız eşyaları ve kıyafetleri de bağışlamak için yanınıza alabilirsiniz. Zimbabwe halkının her türlü yardıma gerçekten çok ihtiyacı var.

Victoria Şelaleleri’nde Yapılacak Aktiviteler

Şelaleler ve çevresi başlı başına bir doğa harikası. Sadece uzun yürüyüşler yapıp muhteşem fotoğraflar çekmek, şelalenin görkemli gürültüsü eşliğinde bir bardak çay içmek, yağmur ormanlarından gelen tertemiz havayı ciğerlere doldurmak bile buraya gelmek için yeterli. Ama gelmişken görebileceğiniz pek çok yer, yapabileceğiniz pek çok aktivite bulunuyor. Eğer şelaleyi her anlamda değerlendirmek istiyorsanız yapılabilecek aktiviteler listemize göz atabilirsiniz.

1. İlk Durak Victoria Şelalesi Şeytanın Havuzu

Victoria Şelaleleri’nde yapılacak aktivitelerin en başında Devil’s Pool yani Şeytanın Havuzu görmek geliyor. Dünyanın en tehlikeli havuzu olarak değerlendirilen Şeytanın Havuzu, şelalelerin en üst noktasında suyun döküldüğü yerde yani şelale ağzındaki bir su birikintisi. Bölgenin yağışlı dönemlerinde, güvenlik gerekçesiyle turistlerin havuza girmesine müsaade edilmiyor. Şeytanın Havuzu’nda yüzmek, şelale sularının 100 metre yükseklikten düşüşüne şahit olmak çılgınca bir deneyim. Victoria Şelaleleri’nin bu en yüksek noktasından çekilen fotoğraflar görenleri hayrete düşürüyor.

2. Victoria Şelaleleri Köprüsü’nde Bungee Jumping Keyfi

Zimbabwe ve Zambiya’yı birbirine bağlayan Victoria Şelaleleri Köprüsü’nde bungee jumping yapabilirsiniz. Victoria Şelaleleri’ne giden herkesin yapması gereken bir aktivite olduğu söylense de geçmiş dönemde düşme ve ip kopması gibi vakalar gözlemlendiğini de unutmamak gerekiyor. Adrenalinin her türlüsüne varım diyenlerdenseniz bu köprüden heyecan verici atlayışlar gerçekleştirebilirsiniz.

3. Whitw Water Rafting En Popüler Aktivitelerden Biri

Zambezi Nehri’nin hırçın sularında keskin kayalıkların arasında rafting yapmak adrenalini doruklarda yaşamak anlamına geliyor. Rafting neredeyse tam gün sürüyor ama nehrin sularıyla mücadele etmek hem inanılmaz eğlenceli bir stres atma yöntemi. Bu arada yerli halk Zambezi Nehri’nde timsah yavrularının olduğundan söz ediyor. İşte bu çılgın suya düşmemek için muhteşem bir sebep daha!

4. Bungee Jumping Alternatifi Zipline

Köprüde serbest atlayış yapmaktan gözünüz korktuysa zipline denen yöntem ilginizi çekebilir. Zipline, çelik halat ve emniyet kemeri gibi güvenlik önlemleri eşliğinde, yüksek bir noktadan alçak bir noktaya doğru kendi ağırlığınızla kayarak ilerlediğiniz bir aktivite. Victoria Şelaleleri’nde muhteşem manzaralar eşliğinde zipline yapabilirsiniz.

5. Gergedanlar Eşliğinde Doğa Yürüyüşü

Buraya kadar gelmişken Zimbabwe içindeki safari seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Matobo Milli Parkı’nda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan gergedanları doğal ortamlarında gözlemleyerek keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Park ziyaretiniz sırasında yanınızda koruma bulunmuyor. Parkın içinde elinde tüfekle dolaşan korumalar, insanları gergedanlardan değil boynuz avcılarına karşı gergedanları insanlardan korumak için oradalar.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account